Sprawne auto na drodze pozwala na bezpieczną podróż. Oprócz bardzo dobrego stanu technicznego pojazdu duże znaczenie ma ogumienie, które powinno posiadać wysoką jakość i być dopasowane do pory roku.  W świetle obowiązujących przepisów prawa, konieczna jest sezonowa wymian kół z zimowych na letnie, kiedy temperatura na zewnątrz przekracza 7°. W tym artykule dowiesz się więcej na temat wymiany ogumienia i poznasz ofertę sprawdzonej firmy Wiesława Śmiałka.

Bezpieczna i komfortowa jazda dzięki dopasowaniu kół do warunków pogodowych

Umiejętności kierowcy i stan techniczny auta są bardzo ważnymi elementami wpływającymi na bezpieczeństwo podczas jazdy, nawet na ruchliwych drogach. Jednak oprócz tego, istotną rolę odgrywa także ogumienie które powinno być dopasowane do panujących warunków atmosferycznych czyli dokładnie do pór roku. Sezonowa wymiana opon jest niezwykle istotna i co najważniejsze konieczna w świetle obowiązujących przepisów prawa. Dotyczy ona wszystkich pojazdów osobowych, a także aut ciężarowych. Zmiana kół z oponami powinna zazwyczaj odbywać się na przełomie marca i kwietnia, kiedy temperatura na zewnątrz wynosi przynajmniej 7°C. Ogumienie dobrane do pór roku posiada odmienny skład i wygląd bieżnika.

Opony, na których pojazdy poruszają się latem są produkowane z dużo twardszej mieszanki z dodatkiem sporej ilości krzemionki. Taki skład wpływa na jak najlepszą możliwość przyczepności pojazdu do jezdni, kiedy na zewnątrz panują wysokie temperatury i nawierzchnia jest rozgrzana od intensywnych promieni słonecznych. Ogumienie zimowe jest otrzymywane z większej ilości gumy, dzięki czemu opony są bardzie elastyczne, nawet gdy na zewnątrz panują ujemne temperatury. Ponadto, cechują się specyficznym kształtem bieżników oraz stosunkowo gęstą siatkę lameli, czyli specjalnych nacięć. Dzięki Temu nawet podczas opadów śniegu czy marznącego deszczu, auto bardzo dobrze trzyma się drogi. 

Co jeszcze warto wiedzieć o wymianie ogumienia w aucie?

Niedopasowanie opon do pory roku powoduje nie tyko brak pełnego komfortu jazdy, ale także zazwyczaj większe zużycie paliwa. Oprócz regularnej wymiany ogumienia trzeba zwrócić też uwagę na jego jakość oraz grubość bieżnika, która nie może być mniejsza niż 1,6 mm. Ma to duże znaczenie, kiedy trzeba na drodze gwałtownie hamować. Planując zakup kompletu opon warto wiedzieć, że przynajmniej na jednej osi powinny znajdować się opony od tego samego producenta, a najlepiej aby wszystkie cztery były jednakowe. Zamiast samodzielnej zmiany opon, która jest nie tylko czasochłonna, a bez dostępności do profesjonalnych narzędzi też męcząca, to świetnym pomysłem jest skorzystanie ze sprawdzonej i rzetelnej firmy Usługi Wulkanizacyjne Wiesław Śmiałek z Krakowa, która szybko i co najważniejsze profesjonalnie zajmie się ogumieniem w Twoim pojeździe. Dodatkowo, mechanicy z tej firmy sprawdzą ciśnienie w kołach, a w razie potrzeby wykonają też wyważanie kół, prostowanie felg oraz naprawę drobnych uszkodzeń w ogumieniu.