Ekogroszek to niewielkie bryłki o wysokiej wartości energetycznej, które podczas spalania emitują minimalne ilości szkodliwych związków chemicznych. To wydajne paliwo może być spalane w specjalnych, praktycznie bezobsługowych, kotłach retortowych o podwyższonej sprawności energetycznej. Specjalista z firmy Dalma wyjaśni, czym charakteryzuje się ten materiał opałowy, i jak wybrać dobry ekogroszek do ogrzewania domu.

Ekogroszek – jakie powinien mieć parametry?

Ogrzewanie domu jednorodzinnego i podgrzewanie c.w.u. z wykorzystaniem pieca napełnianego ekogroszkiem to najtańszy sposób dystrybucji energii cieplnej niezależnie od pory roku. Aby w pełni wykorzystać jego potencjał, należy zaopatrzyć się w dobrej jakości paliwo z węgla kamiennego lub brunatnego pochodzące od sprawdzonego dostawcy.

W nasze ofercie znajduje się ekogroszek pakowany w szczelne zgrzewane worki, co pozwala uniknąć jego zawilgocenia, a w konsekwencji – zmniejszenia wartości opałowej. Wszystkie produkty spełniają surowe normy jakościowe – mają niską zawartość siarki i popiołu, a ich wilgotność nie przekracza 10%

- mówi pracownik Dalma. Sięgając po materiały od sprawdzonego dostawcy można oszczędzić nawet do kilku tysięcy złotych rocznie.

Jak wybrać efektywny materiał opałowy?

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez klientów jest zakup jednego rodzaju ekogroszku. Pomimo że wybór opału o najwyższej kaloryczności wydaje się najbardziej zasadny, w istocie może generować niepotrzebne koszty. Pracownik Dalma zauważa, że w okresie między wczesną wiosną a jesienią najlepiej stosować surowiec o niższej wartości opałowej. Wysokokaloryczny materiał sprawdzi się w okresie zimowym, kiedy temperatury spadają poniżej zera. Istotnym parametrem definiującym dobry opał jest tendencja do powstawania spieków, czyli dużych brył koksu wypychanych z palnika zanim zdążą się spalić. Jeżeli zaś chodzi o wilgotność, najlepiej aby oscylowała w granicach 5% (norma wynosi 10%).