Na temat skrzyń biegów oraz ich eksploatacji, smarowania i wymiany od lat krąży wiele opinii. Czy regenerowane skrzynie biegów są równie dobre, jak nowe mechanizmy? Po co przeprowadzać regenerację manualnych skrzyni biegów, skoro część elementów i tak zostaje wymieniona? Czym się różni naprawa skrzyń biegów od regeneracji? O opinię zapytaliśmy ekspertów z firmy zajmującej się sprzedaż manualnych skrzyni biegów, ich naprawą oraz regeneracją.

Skrzynie biegów po regeneracji są gorsze od nowych mechanizmów – FAŁSZ

Istotą regeneracji jest przywrócenie danego podzespołu do stanu salonowego.

Po zdemontowaniu mechanizmu sprawdzamy dokładnie stan poszczególnych komponentów. Te uszkodzone zastępujemy fabrycznie nowymi. Posiadamy wszystkie, oryginalne części do skrzyń biegów. Po wymianie wodzików, przesuwek i innych, uszkodzonych elementów, nasmarowany mechanizm ponownie składamy, a następnie odpowiednio testujemy.

– tłumaczy ekspert z firmy Getriebezentrum Europa, zajmującej się nie tylko regeneracją, ale również naprawą i sprzedażą skrzyń biegów nowych oraz używanych.

Regeneracja i naprawa to w zasadzie to samo – FAŁSZ

Pomiędzy jednym i drugim zestawem czynności istnieje zasadnicza różnica. W pierwszym przypadku chodzi jedynie o odnowienie mechanizmu w taki sposób, aby można z niego było w dalszym ciągu korzystać z takim samym skutkiem, jakby używało się całkowicie nowego podzespołu. Jeżeli chodzi o naprawę, to ma ona miejsce dopiero w momencie, kiedy cała skrzynia jest już niesprawna i nie nadaje się do użytku.

W procesie regeneracji dokonujemy wymiany łożyska, simmeringa lub innych, wymagających tego części na fabrycznie nowe. Pozostałe, które są jeszcze w pełni sprawne, dokładnie czyścimy, a następnie smarujemy. Zmontowana ponownie całość jest sprawdzana zarówno pod kątem prawidłowego działania, jak i szczelności. Dzięki temu właściciel pojazdu małym kosztem zyskuje w pełni sprawny podzespół, który działa jak nowy.

– wyjaśnia ekspert z firmy Getriebezentrum Europa.

Naprawa manualnych skrzyni biegów nie zawsze jest możliwa – PRAWDA

Czasami uszkodzenia są zbyt rozległe, aby można było zreperować cały mechanizm. W przypadku, kiedy wymiana łożyska, kół zębatych i synchronizatorów nie wystarcza, konieczny jest niestety zakup innego podzespołu.

Dlatego też polecamy regularne przeglądy i regenerację skrzyń biegów.

– radzi ekspert z firmy Getriebezentrum Europa, zajmującej się sprzedażą wysokiej jakości fabrycznie nowych oraz w pełni sprawnych, używanych skrzyń biegów. Na wszystkie mechanizmy oraz pojedyncze części udzielana jest gwarancja, która zwiększa zarówno bezpieczeństwo, jak i zaufanie klienta do przedsiębiorstwa.