Transport ponadnormatywny to skomplikowana procedura, która wymaga właściwych rozwiązań logistycznych, a także odpowiednich pozwoleń administracyjnych i współpracy z instytucjami takimi jak zarządcy dróg czy policja. Trudności i wyzwania związane z tym rodzajem transportu sprawiają, że nieliczne firmy podejmują się świadczenia tej usługi. Dowiedz się, jakie warunki musi spełnić przewoźnik zajmujący się transportem nienormatywnym.
Jakich towarów dotyczy transport ponadnormatywny?
W prowadzeniu transportu towarów ponadnormatywnych szczególnie ważną rolę odgrywa planowanie. Warto wiedzieć, że transport ponadnormatywny, inaczej określany też jako transport ponadgabarytowy dotyczy towarów o parametrach przekraczających standardowe gabaryty. Mogą to być zarówno wymiary zewnętrzne ładunku, jak i jego waga. Standardowe wymiary towarów w transporcie wynoszą:
szerokość do 2,5 metra,
długość do 16,5 metra,
wysokość do 4,0 metrów,
waga do 42 ton.
Zatem jeśli choć jeden z nich jest przekroczony, mówimy o transporcie ładunku ponadgabarytowego. Tego rodzaju ładunki wymagają zastosowania pojazdów specjalnie przystosowanych do ich przewozu. Nie da się tego zrobić zwykłą ciężarówką. Co istotne takiego transportu mogą się podjąć wyłącznie kierowcy posiadający odpowiednie przeszkolenie.
Jak wygląda procedura transportu ładunków ponadnormatywnych?
Aby wykonać zlecenie na przewóz ponadnormatywny, firma transportowa musi dokładnie sprawdzić trasy, jakimi ten przewóz może się potencjalnie odbyć. Konieczne jest też przygotowanie specjalistycznych samochodów, pod kątem wielkości i ciężaru przewożonego ładunku. Firma transportowa Transmid dysponuje flotą samochodów, które umożliwiają bezpieczne przewożenie różnego rodzaju ładunków przekraczających standardowe wymiary. Po wybraniu optymalnej trasy konieczne jest uzyskanie pozwolenia na przewóz ładunku ponadgabarytowego.
W trakcie transportu najważniejsze jest bezpieczeństwo ładunku, kierowcy oraz innych użytkowników drogi. Z tego powodu konieczne jest zwrócenie uwagi na szerokości dróg, w tym wszelkiego rodzaju przejazdów pod mostami i wiaduktami. Należy także sprawdzić ich wysokość. Obecność słupów na trasie przejazdu również może spowodować nieoczekiwane trudności. W przypadku ładunków ciężkich należy dokładnie przeanalizować maksymalny dozwolony nacisk pojazdu na nawierzchnię na całej trasie przejazdu. Przy transporcie ładunków o ponadstandardowej długości warto skupić się również możliwość występowania ciasnych zakrętów i rond na trasie.
Poznaj ofertę firmy Transmid
Firma Transmid działa w branży transportu specjalistycznego od 1997 roku, zdobywając doświadczenie i szerokie grono zadowolonych klientów. Specjalizuje się w relokacji maszyn, demontażu, montażu, transportu wewnętrznego, załadunku, transportu, transportu ponadgabarytowego, rozładunku, wstawiania urządzeń przez okno, pakowania eksportowego maszyn i urządzeń oraz przygotowania kontenerów do transportu morskiego. Posiada certyfikat ISO i ubezpieczenie na 15 mil. Transmid dysponuje specjalistycznym sprzętem, takim jak suwnica hydrauliczna o udźwigu do 100 ton, rampa transportowa o udźwigu do 30 ton, podesty ruchome zawieszane oraz wózki widłowe i inne urządzenia. Zasięg działania firmy obejmuje cały kraj oraz realizację zadań poza granicami Polski.