Kilkudniowe wycieczki klasowe przez wielu uczniów są uważane za najciekawszy i najbardziej radosny moment w ciągu roku szkolnego. Jest to nie tylko wypoczynek w gronie przyjaciół, ale również doskonała okazja do zwiedzania zabytków i miejsc historycznych. Kłopotliwy jednak okazuje się zwykle dojazd. Gdzie szukać busów, aby były wygodne i bezpieczne dla pasażerów?

Na co zwracać uwagę?

Najważniejsze jest przede wszystkim  bezpieczeństwo. Poszukując pojazdu, należy skupić się na rzetelnych i legalnych firmach. Transport młodzieży w wieku szkolnym to bardzo odpowiedzialne zadanie! Przede wszystkim istotny jest stan techniczny pojazdu, który powinien być regularnie sprawdzany i udokumentowany. Bus musi mieć również ważne ubezpieczenie. Kluczowym elementem może okazać się doświadczenie kierowcy oraz jego samopoczucie. Nie powinien siadać za kierownicą, jeśli nie czuje się dobrze lub jest nadmiernie przemęczony, na przykład po poprzedniej trasie.

Wynajmem bezpiecznych pojazdów wraz z kierowcą zajmuje się między innymi firma Krzysztofa Gołysznego, której siedziba znajduje się w Żorach. Jej przedstawiciel podkreśla, żeby pamiętać o bardzo ważnym punkcie – wynajmując busy w jakimkolwiek wybranym przez siebie miejscu, konieczne jest podpisanie przez obie strony umowy! Zabezpiecza ona zarówno firmę, jak i osobę wynajmującą pojazd.

Klimatyzacja – czy musi ją mieć?

Klimatyzacja wcale nie jest dodatkowym udogodnieniem. W przypadku wycieczek w okresie letnim jest to element obowiązkowy! W czasie upałów pojazdy bardzo szybko się nagrzewają. Psuje to nie tylko komfort podróży, ale może też być niebezpieczne dla zdrowia. Zwłaszcza wtedy, kiedy bus stoi kilka godzin na słońcu w czasie postoju podczas zwiedzania.  

Objawy przegrzania organizmu spowodowane długotrwałym przebywaniem w nagrzanym, dusznym pojeździe:

  • osłabienie organizmu;
  • bóle i zawroty głowy;
  • nudności i wymioty;
  • zaburzenia oddychania;
  • utrata przytomności.

 Dzieci są zdecydowanie bardziej narażone na przegrzanie niż osoby dorosłe, dlatego bus z klimatyzacją pozwoli uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Dwa busy czy jeden autokar?

Bardzo często wybór pomiędzy jednym a drugim jest trudny. Zwłaszcza wtedy, kiedy obie opcje prezentują się podobnie pod względem ceny. Dwa busy to doskonałe rozwiązanie w przypadku zwiedzania miejsc i warsztatów, w których może brać udział mniejsza grupka. Wielu opiekunów zwykle dzieli grupę na dwie mniejsze. Wynajmując dwa pojazdy, będą mogły one zwiedzać niezależnie, przez co żadna nie zostanie zmuszona do oczekiwania na swoją kolej.