Naprawa opon w samochodach ciężarowych, ale również osobowych jest skomplikowanym i poważnym zabiegiem technicznym, który ma decydujący wpływ na umożliwienie bezpiecznego kontynuowania dalszej jazdy. Każdy kierowca może stać się ofiarą uszkodzenia opony lub jej rozszczelnienia, co stanowi olbrzymie zagrożenie dla uczestników ruchu. Często naprawa opon wiąże się z wulkanizacją, ale nie tylko. Istnieje również zapotrzebowanie na usługi, takie jak np. weryfikacja poziomu ciśnienia i kontrola stopnia zużycia bieżnika. Jeśli będziemy korzystać z kompleksowego serwisu opon ciężarowych, możemy liczyć na ich dobry stan przez długi czas.

Co łączy wulkanizację i opony?

Zadaniem wulkanizacji jest dbałość o stan ogumienia opon. Ich głównym składnikiem jest kauczuk, który następnie poddaje się specjalnej obróbce polegającej na wulkanizacji, dzięki czemu staje się niezwykle elastyczny.

Uszkodzenie opony nie jest wcale trudne. Czasem wystarczy napotkać na swojej drodze leżące ostre przedmioty albo pechowo ułożony kamień. W efekcie struktura opony może zostać uszkodzona i rozszczelniona. Jeśli usterka nie jest poważna można spróbować naprawić ją u profesjonalisty. Typ oraz miejsce przerwania opony mają decydujący wpływ na efektywność wulkanizacji. Wyróżniamy dwa rodzaje tej procedury – wulkanizację na zimno i na gorąco.

Jak wygląda naprawa opon w samochodach ciężarowych?

Opony w samochodach ciężarowych, czyli takich, których waga jest wyższa niż 3,5 tony, muszą wyróżniać się wyjątkową trwałością oraz odpornością na szkodliwe czynniki. Opony ciężarowe wysokiej jakości, które są właściwie serwisowane, wpływają na sprawną i bezpieczną jazdę, odpowiednią przyczepność oraz mobilność. Dzięki nim zwiększa się szansa na oszczędność paliwa. 

Cykliczne przeglądy, a co za tym idzie, również naprawy opon w tirach są bardzo istotne. Należy pamiętać, że codzienna eksploatacja opon w samochodach ciężarowych często sprawia, że ich stan jest pogorszony, a interwencja specjalisty staje się nieodzowna.

Komplikacje w postaci nierównej nawierzchni, niesprzyjających warunków atmosferycznych mają znaczący wpływ na powstawanie uszkodzeń oraz rozszczelnień opon ciężarowych, które następnie wymagają naprawy w postaci wulkanizacji. Metoda na gorąco jest dedykowana dla przypadków, w których usterka jest bardzo poważna, wymagająca. 

Oczywiście można wyróżnić również inne rodzaje napraw opon w samochodach ciężarowych. Przykładem może być bieżnikowanie opon lub pogłębianie bieżnika. Niektóre uszkodzenia, np. zniekształcenie drutówki albo opasania, nie mogą być naprawione. Takie sytuacje wymagają wymiany opony.

Gdzie szukać pomocy w przypadku problemów z samochodem ciężarowym? Na pewno dobrym rozwiązaniem będzie kontakt z profesjonalistami z firmy Mobilny serwis TIR, z siedzibą w Przecławiu.