Holowanie samochodu najczęściej dotyczy pojazdu z wypadku, takiego, który uległ awarii lub usterce. Całą procedurę regulują przepisy prawa ruchu drogowego. Na kierowcy spoczywa obowiązek wyposażenia pojazdu w elementy ułatwiające holowanie auta, ale w niektórych sytuacjach konieczna jest pomoc drogowa. Jak przygotować samochód? Co jest potrzebne? Kiedy należy skorzystać z pomocy fachowców?

Holowanie samochodów osobowych – o czym należy pamiętać?

Holowanie nie wydaje się szczególnie trudną czynnością, ale ważne jest tu posiadanie odpowiedniego wyposażenia, przygotowanie samego pojazdu i przestrzeganie przepisów prawa. Przede wszystkim każdy kierowca powinien wozić w bagażniku linę do holowania oraz trójkąt ostrzegawczy. Powinny to być podstawowe elementy wyposażenia każdego samochodu. W pierwszej kolejności należy ocenić, czy pojazd można holować z pomocą drugiego samochodu osobowego. Jeśli nie działa układ kierowniczy, hamulce lub światła, został on znacznie uszkodzony podczas wypadku, konieczne jest skorzystanie z usług pomocy drogowej. Profesjonalne firmy jak Szymek, gwarantują niezbędne sprzęty oraz lawetę przydatne podczas holowania tak niesprawnych pojazdów. W każdym przypadku auto holujące należy połączyć z holowanym za pomocą liny przytwierdzonej do haków lub uchwytów holowniczych. W przypadku większych pojazdów konieczne może być użycie tzw. sztywnego holu, który stanowi lepsze zabezpieczenie i pomaga zachować odległość między pojazdami. Oba muszą mieć włączone światła mijania, nie wolno za to włączać świateł awaryjnych co karane jest mandatem. Trójkąt umieszczamy z tyłu po lewej stronie uszkodzonego auta, a lina powinna być nieustannie napięta. Oba pojazdy powinny sygnalizować skręt lub zmianę pasa, jechać po prawej stronie w przypadku wielopasmowej drogi. Nie wolno przekraczać 30 km/h w terenie zabudowanym oraz 60 km/h poza nim.

Kiedy nie wolno samodzielnie holować samochodu?

Poza uszkodzeniem pojazdu uniemożliwiającym skręcenie kół, hamowanie czy używanie świateł, zdarzają się dodatkowe sytuacje, kiedy nie wolno holować samochodu za pomocą liny. Przy nowoczesnych pojazdach należy sprawdzić, czy w ogóle nadają się one do holowania, gdyż w przypadku samochodów z napędem elektrycznym, automatyczną skrzynią biegów, można je uszkodzić. Jeśli do awarii pojazdu doszło na autostradzie, nawet gdy jest on zdolny do jazdy, nie wolno używać lin i konieczne jest wezwanie lawety. Nie wolno również holować więcej niż jednego pojazdu na raz. Na lawecie lepiej również przewozić niezarejestrowane samochody, bez ubezpieczenia oraz samochody ciężarowe czy maszyny rolnicze. Dzięki temu zapewniamy wygodne i bezpieczne dla wszystkich użytkowników dróg holowanie aut o różnych gabarytach i rozmiarach. Przy tego rodzaju pojazdach lepiej skorzystać z pomocy fachowców, gdyż załadowanie i zabezpieczenie maszyn na lawecie wymaga doświadczenia i wiedzy, jak zrobić to skutecznie oraz efektywnie.