Prężny rozwój przemysłu motoryzacyjnego oraz elektroniki wpływa na sprawność pojazdów poruszających się po polskich drogach. Kompetentny przegląd auta wymaga więc więcej niż tylko znajomości mechaniki. Informacje o stanie technicznym uzyskamy dzięki komputerowej diagnostyce samochodu. Sprawdź, czym jest, jak przebiega i kiedy warto wykonać taką identyfikację usterek.  

Pomoc w lokalizacji awarii, czyli czym jest diagnostyka samochodowa?

Elektroniczne systemy stanowią podstawę działania współczesnych pojazdów, a wewnętrzne komputery są obecnie podstawowym elementem ich wyposażenia. Z tego względu samodzielne zidentyfikowanie problemów czy zbadanie usterek auta może okazać się kłopotliwe. W tym celu przeprowadza się obecnie diagnostykę samochodową wykonywaną przez wyspecjalizowanych mechaników.

Proces ten zakłada analizę stanu technicznego dwuśladowca na podstawie danych pobieranych z czujników przez sprzęt pokładowy. Produkowany przez koncerny motoryzacyjne gadżet zapisuje bowiem w swojej pamięci odpowiedni kod błędu, gdy którykolwiek parametr samochodu przekroczy prawidłową wartość. Komputerowa ocena aut wykorzystuje program diagnostyczny zwany „testerem usterek”, który pozwala wykryć przyczyny ewentualnych awarii bez konieczności rozbierania pojazdu. Serwisant przeprowadza nieinwazyjną analizę danych, dzięki której rozpoznaje problem i może rozpocząć jego usuwanie.   

Etapy diagnostyki komputerowej aut

Wiemy już, że kody usterek zapisywane w pamięci elektronicznych urządzeń stanowią podstawę ustalania stanu technicznego auta. A jak dokładnie przebiega komputerowa diagnoza samochodu? Nowoczesne stacje kontroli pojazdów wykorzystują w tym celu podpięty do komputera pokładowego dwuśladowca specjalny sprzęt diagnostyczny. Wykwalifikowany mechanik w ten sposób sprawdza parametry osobówki takie jak:

 • silnik pojazdu – obejmuje analizę np. poziomu emisji spalin czy szczelności instalacji gazowej;  
 • nadwozie –  ocena korozji czy kontrola ustawienia świateł i powłoki lakierniczej;
 • układ napędowy – diagnostyka komputerowa skrzyni biegów, sprzęgła czy mostu napędowego;
 • układ hamulcowy – sprawdzenie szczelności układu hydraulicznego czy pomiar siły hamowania;
 • układ jezdny – badanie zawieszenia pojazdu czy układu kierowniczego;

Na tej podstawie można ocenić ogólną kondycję samochodu oraz wykryć nieprawidłowości czy zidentyfikować przyczyny awarii. Ewentualne błędy wykrywane są nawet w ciągu 5 minut. Wykonana analiza pozwala stworzyć dokument zwany protokołem diagnostycznym, który potwierdza zlecenie diagnostyki i przedstawia jej efekty.    

Kiedy należy wykonać badania techniczne pojazdu?

Niemal wszystkie warsztaty samochodowe oferują wykonanie diagnozy stanu samochodu. Choć część czynności przeprowadzanych w ramach tej standardowej usługi można wykonać we własnym zakresie, to warto jednak zdecydować się na pomoc specjalistów. W jakich sytuacjach należy więc skorzystać z komputerowego badania technicznego auta? Przede wszystkim diagnostykę zaleca się zawsze, gdy pojawiają się jakiekolwiek problemy z pracą pojazdu, które zagrażają komfortowi i bezpieczeństwu jazdy. Usterki można rozpoznać zazwyczaj poprzez trudności z odpaleniem osobówki lub przez zapalenie się kontrolek. Poza tym do warsztatu warto udać się, gdy:

 • podwyższeniu ulegnie poziom spalania;
 • pojawią się problemy z układem napędowym;
 • w trakcie jazdy dojdzie do utraty mocy auta;
 • planujemy zakup używanego pojazdu – możemy w ten sposób wykryć usterki jeszcze przed dokonaniem zapłaty;
 • szykujemy się na dłuższą podróż samochodem – diagnostyka komputerowa pozwala ocenić, czy dwuśladowiec zniesie trudy wymagającego wyjazdu;
 • chcemy sprzedać auto – stan techniczny osobówki pozwoli ustalić jej faktyczną wartość;

Diagnostyka pojazdu nie tylko zapewnia odpowiednią ochronę, ale i chroni przed różnymi oszustwami. Jest to szczególnie istotne w momencie dokonywania zakupu nienowego samochodu. Nieuczciwi handlarze mogą bowiem cofnąć licznik czy ukrywać przed klientem poważne kolizje i wypadki pojazdu. Cena diagnozy komputerowej auta waha się od 100 do 160 złotych. Warto więc zdecydować się na badanie stanu technicznego, ponieważ jest to szybki, bezinwazyjny i stosunkowo niedrogi proces.  

Zobacz też: wszystko, co musisz wiedzieć o leasingu.