Silniki spalinowe złożone są z wielu części i podzespołów, które zmuszone są do pracy w trudnych warunkach. To oczywiście wiąże się z tym, że po pewnym czasie eksploatacji dochodzi do ich awarii. Elementami, które narażone są na uszkodzenie spowodowane tymi warunkami są wtryskiwacze. Ten podzespół ma bardzo duże znaczenie, ponieważ odpowiada za dostarczanie do silnika właściwej dawki paliwa. Ich wymiana wiąże się z dużymi kosztami, dlatego kierowcy borykający się z takim problemem często decydują się na ich regenerację.

Przebieg regeneracji wtryskiwaczy

Regeneracja wtryskiwaczy rozpoczyna się od demontażu podzespołu. Czynność ta w większości przypadków nie jest skomplikowana, aczkolwiek do jej realizacji konieczna jest specjalistyczna wiedza. Jej brak może przyczynić się do spowodowania dodatkowych uszkodzeń tego podzespołu. Dlatego regeneracja wtryskiwaczy powinna być wykonywana przez fachowych mechaników samochodowych. Takich znajdziemy np. w firmie Naprawa pomp wtryskowych i wtryskiwaczy.

Po demontażu podzespołu wykonuje się ich całkowitą rozbiórkę na czynniki pierwsze, a następnie dokładnie się je czyści. W tym celu wykorzystuje się ultradźwięki oraz mycie wysokotemperaturowe.

Kolejnym krokiem w trakcie regeneracji wtryskiwaczy jest mikroskopowa analiza ich elementów. Etap ten pozwala na zdiagnozowanie uszkodzeń, które niewidoczne są dla ludzkiego oka. Takie uszkodzenia zwykle powodują konieczność wymiany danego elementu. Wymienić należy również wszystkie uszczelki. Po tej czynności wtryskiwacz składany jest z powrotem w całość.

Gdy podzespół jest złożony należy przeprowadzić pomiary jego parametrów, a także ustawić go. Do realizacji tej czynności używa się specjalnych stołów pomiarowych, które nazywane są stołami probierczymi. Ich zadanie polega na idealnym odtworzeniu warunków pracy wtryskiwacza oraz dokonaniu wszelkich pomiarów i obliczeń umożliwiających wprowadzenie poprawek i regulacji, mających na celu dalsza optymalną pracę podzespołu. Ostatnim etapem jest ponowne zamontowanie wtryskiwacza w silniku.

Czy regeneracja wtryskiwaczy jest opłacalna?

Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, czy regeneracja wtryskiwaczy się opłaca? Z pewnością zabieg ten jest dużo tańszy od zakupu nowego podzespołu. Nowe wtryskiwacze i ich montaż może kosztować kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego regeneracja podzespołu to znacznie ekonomiczniejsze rozwiązanie. Dodatkowo korzystając z usług sprawdzonych mechaników możemy mieć pewność, że do regeneracji zostały użyte specjalistyczne sprzęty zapewniające najwyższą jakość wykonanej usługi.

Co więcej, gdy zdecydowaliśmy się na regenerację wtryskiwaczy powinniśmy uzyskać gwarancję na podzespół. Jeśli mechanicy dają ją bez problemu, wówczas możemy być pewni, że wtryskiwacze będą działać bez zarzutu, a w razie problemów możemy ponownie odwiedzić warsztat samochodowy.