Transport ponadgabarytowy jest trudny nie tylko ze względu na załatwienie wystarczająco dużego pojazdu, ale również ewentualnych pozwoleń na przewiezienie danego ładunku oraz zorganizowanie pilotażu. Warto skorzystać z pomocy firmy, która oferuje kompleksowe usługi. Jakie towary są zaliczane do ponadgabarytowych i w jaki sposób przebiega ich transport?

Czym są towary ponadgabarytowe?

Towary tego typu zostały ściśle określone w przepisach, a za niewłaściwy transport mogą grozić wysokie kary. Przewozy ponadgabarytowe dotyczą wszystkich ładunków, które przekraczają określoną masę lub wymiary:

  • 2,5 m szerokości,
  • 16,5 m (naczepa) oraz 18,5 m (przyczepa) długości,
  • 4 m wysokości,
  • masę 42 ton.

Ładunek nie musi przekraczać wszystkich wartości, może być to jedna z nich np. metalowa szyna kolejowa, która ma ponad 20 metrów i zaledwie kilkanaście centymetrów szerokości. Wbrew pozorom, nawet stosunkowo niewielki towar może być traktowany jako ładunek ponadgabarytowy. Ma to miejsce szczególnie w przypadku metalowych elementów konstrukcji i maszyn, kiedy produkt nie ma kolosalnych wymiarów, lecz bardzo dużą masę.

Czego wymaga transport ponadgabarytowy?

Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie firmy, która świadczy kompleksowe usługi i zajmie się wszystkim w imieniu swojego klienta np. AP Sped, mieszczącej się w Lęborku. Wśród najważniejszych czynności, dotyczących transportu ponadgabarytowego można wymienić:

  • klauzulę kosztów przewozu,
  • wypełnienie wniosków i formularzy oraz wysłanie ich do odpowiednich instytucji,
  • sporządzenie notatek z objazdów trasy,
  • pilotaż ładunków (jeśli jest taka potrzeba, również pilotaż policyjny),
  • dostosowanie infrastruktury drogowej oraz ekspertyzy drogowej i mostowe.

Z usługi transportu nienormatywnego korzysta na co dzień wiele firm, a często transportowane ładunki to między innymi ciężki sprzęt budowlany,  maszyny rolnicze, elementy elektrowni wiatrowych, linie produkcyjne, elementy konstrukcji hali i magazynów oraz różnego rodzaju urządzenia przemysłowe.

Czy można zorganizować transport na własną rękę?

Niestety jest to bardzo trudne, a w większości przypadków zupełnie niemożliwe. Przewóz dużych towarów wymaga specjalistycznego sprzętu, nie tylko pojazdów transportowych, ale również maszyn umożliwiających załadunek oraz rozładunek wyjątkowo ogromnych i ciężkich ładunków. Kłopotliwe jest również zorganizowanie pilotażu, gdyż mogą się tym zająć wyłącznie osoby posiadające odpowiednie uprawnienia, a w niektórych przypadkach policja. Korzystanie z usług specjalistycznych firm to oszczędność czasu, nerwów i pieniędzy. Zwłaszcza w przypadku transportu poza granice Polski.