Sprawne samochody ciężarowe i dostawcze nie tylko gwarantują bezpieczeństwo przewożonych towarów, ale także kierowcy. Wiele wypadków wynika z nieprawidłowości, które mogły być wykryte podczas rutynowych czynności. W jaki sposób należy przygotować ciężarówkę do trasy i co robić, kiedy pojawi się niespodziewana awaria uniemożliwiająca dalszą podróż?

Przeglądy obowiązkowe – jak często je wykonywać?

Polskie prawo nakazuje (tak jak w przypadku samochodów osobowych), aby regularnie co roku każdy samochód dostawczy i ciężarowy przeszedł przegląd w Stacji Kontroli Pojazdów. W przeciwnym razie na właściciela zostanie nałożona kara grzywny. Brak ważnego przeglądu technicznego u większości ubezpieczycieli oznacza również wygaśniecie polisy OC i AC. Ze względu na długie trasy, jakie odbywają samochody transportujące towary, są one każdego roku narażone na nadmierną eksploatację. Jeśli pojazd nie przejdzie pomyślnie przeglądu i zostanie wykryta jakakolwiek, nawet niewielka wada – konieczne jest jak najszybsze jej wyeliminowanie.  

Oględziny przed trasą

Obowiązkowy przegląd techniczny nie wystarczy i każdy powinien o tym pamiętać. Przed wyruszeniem w trasę konieczne są oględziny pojazdu. Można je wykonać samemu, jeśli posiadamy wystarczająco dużo wiedzy na temat motoryzacji, jednak najlepszym sposobem będzie poproszenie o pomoc profesjonalnego mechanika.

 

Przed każdą trasą należy sprawdzić:

  •     Układ hamulcowy – to jeden z najważniejszych elementów każdego pojazdu. W przypadku samochodów ciężarowych i dostawczych jest jeszcze bardziej istotny, gdyż hamulce muszą być w stanie zatrzymać wiele ton  ładunku.
  •     Amortyzatory i zawieszenie – jak dobrze wiadomo, autostrady w Polsce nie obejmują wszystkich ważnych tras, dlatego elementy te są narażone na pojawienie się usterek.
  •     Układ elektryczny – związane nie tylko z przemieszczaniem się pojazdów, ale również przewozem towarów (np. w przypadku chłodni itd.).
  •     Sprawdzenie płynów eksploatacyjnych – to czynność oczywista, jednak wielu o niej zapomina. Przed każdą trasą powinny być uzupełnione do właściwego poziomu.

Awaria na trasie – co robić?

Zdarza się, że mimo szczegółowych oględzin problem pojawi się na trasie. Transport samochodów ciężarowych jest trudny i skomplikowany, zwłaszcza kiedy są one załadowane towarem. Dobrym sposobem jest skorzystanie z usług mechanika mobilnego, w szczególności wtedy, kiedy pojazd zepsuje się na autostradzie lub drodze ekspresowej, gdzie najbliższy serwis jest oddalony o dziesiątki kilometrów. Przykładem może być Julnat-Truck, czyli mobilny serwis samochodów dostawczych i ciężarowych, którego siedziba znajduje się w Toruniu. Jego przedstawiciele dojeżdżają w ekspresowym tempie, między innymi w obrębie autostrady A1 oraz A2.