Jak szybko wykryć awarię manualnej skrzyni biegów?

Materiał partnera
2020-01-20

Awaria skrzyni biegów zwykle wiąże się z kosztowną naprawą, jednak szybkie wykrycie usterki może znacznie skrócić czas jej naprawy i obniżyć koszty. Ponadto, jeśli nauczysz się rozpoznawać sygnały, które daje Ci Twoje auto, możesz uniknąć wielu sytuacji, z których najmniej przyjemna to ta, gdy auto nie chce ruszyć właściwe wtedy, gdy bardzo się spieszysz. Zobacz, jak rozpoznać awarie manualnej skrzyni biegów i gdzie ją naprawić.

Awaria manualnej skrzyni biegów

Awarie manualnej skrzyni biegów nie są na szczęście zbyt częstszym rodzajem usterki, z tego względu bywają również często mylone przez kierowców z innymi problemami z autem. Za usterki manualnych skrzyń biegów najczęściej odpowiedzialne są błędy konstrukcyjne oraz wady materiałowe, nie bez znaczenia jest jednak fakt, że do wielu awarii skrzyni biegów dochodzi także na skutek nieprawidłowej eksploatacji skrzyni bądź wycieku oleju.

Niezależnie jednak tego, co jest przyczyną uszkodzenia, rozwiązanie problemu wiążę się zazwyczaj z wymontowaniem i rozebraniem przekładni. Do typowych problemów z manualnymi skrzyniami biegów zalicza się m.in.:

  • odkształcenie obudowy łożyska,
  • zużycie pierścieni synchronizatorów,
  • wyrobienie się bieżni łożysk.

Czasem dochodzi też do wyłamania zębów koła, co sprawia, że naprawa skrzyni biegów nie należy do najtańszych. Aby nie narażać się na dodatkowe koszty, warto więc odwiedzić warsztat zajmujący się naprawą skrzyni biegów w momencie, gdy coś nas zaniepokoi.

Naprawa skrzyni biegów

Będąc przeciętnym kierowcą, nieposiadającym wiedzy z zakresu mechaniki samochodowej, nie zawsze trafnie zdiagnozujemy problem, jaki sygnalizuje nam nasze auto, dlatego najlepiej jest zawsze korzystać z pomocy profesjonalistów, którzy rzetelnie ocenią sytuacje za pomocą diagnostyki komputerowej i sprawnie dokonają niezbędnych napraw.

Warto jednak uważnie obserwować swoje auto, by szybko wykryć usterki. W przypadku awarii skrzyni biegów lub niepokojących sygnałów, jakie daje Ci samochód, takich jak:

  • ciężka zmiana biegów,
  • zgrzytanie biegów,
  • samoistny ruch lewarka,
  • czy niepokojące wycie,

najpierw sprawdź stan oleju, ponieważ sygnały te mogą świadczyć o jego wycieku, a w przypadku wykluczenia tego problemu, skorzystaj z pomocy mechanika, wyspecjalizowanego w naprawie skrzyni biegów.

Usługi takie świadczy na przykład firma Kinzul FHU Daniel Żołądek, zajmująca się naprawą manualnych skrzyni biegów w samochodach osobowych, dostawczych oraz ciężarowych. Warto skorzystać z usług tego polecanego warsztatu także w przypadku problemów z automatyczną skrzynią biegów  - możesz liczyć na profesjonalne doradztwo i fachową obsługę.

Opracowanie artykułu:

Kinzul fhu Daniel Żołądek

26-130 Ostojów 170 A świętokrzyskie
e-mail
www
telefon