Każdy silnik samochodowy potrzebuje odpowiedniego smarowania. Jednostki napędowe różnią się od siebie konstrukcją, dlatego też producenci opracowali oleje silnikowej o zróżnicowanej jakości i lepkości. Jeśli chcemy, by nasze auto jak najdłużej zachowało pełną sprawność, kupujmy wysokiej klasy oleje do silnika. Jaki olej będzie najlepszy

Olej syntetyczny dla nowszych modeli samochodów

W sklepach motoryzacyjnych znajdziemy ogromny wybór olejów silnikowych. Możemy wybierać spośród wielu różnych marek, klas jakości i odmian. Oleje silnikowe można podzielić na syntetyczne, półsyntetyczne i mineralne. Posiadają one różne oznaczenia, które odpowiednio klasyfikują je pod względem gęstości i lepkości. Wszystkie produkty tego typu powstają w procesie mieszania. Aby powstał olej silnikowy należy rozrobić olej bazowy z dedykowanymi dodatkami uszlachetniającymi wedle specyfikacji dla konkretnego rodzaju oleju silnikowego. Powstałą w ten sposób mieszankę wzbogaca się jeszcze o niewielka ilość wiskozatora, który umożliwia stosowanie smarowania przez cały rok. Największym zainteresowaniem kierowców cieszy się syntetyczny olej silnikowy. Jest on stabilny termicznie, dzięki czemu może pracować nawet w wysokich temperaturach. Zapewnia też dobry rozruch silnika nawet podczas mroźnych dni. Jak informuje ekspert z hurtowni olei Syntetic- syntetyczny olej silnikowy dba również o czystość jednostki napędowej poprzez ograniczenie powstawania osadów. Decydując się na produkt tego typu wydłużamy także czas pomiędzy okresową koniecznością wymiany oleju. Jest to bardzo dobry wybór dla nowszych pojazdów.

Olej mineralny dla starszego silnika

W starszych silnikach samochodowych bardzo często można spotkać się z nagromadzonym osadem. Zastosowanie oleju syntetycznego nie jest w tym wypadku wskazane. Ze względu na swoje właściwości czyszczące może on wymyć zanieczyszczenia i przenieść je na powierzchnie tłoków, panewek lub gładzi cylindra, powodując ich zarysowanie bądź uszkodzenie. Koszty związane z naprawą silnika są wysokie, dlatego też nie warto ryzykować nietrafionym zakupem smarowania. Dla starszych modeli aut lepiej sprawdzi się mineralny olej silnikowy. Olej półsyntetyczny łączy w sobie cechy oleju syntetycznego i mineralnego. Eksperci wykazują jednak większe jego podobieństwo do oleju syntetycznego, z tym że kosztuje dużo mniej. Stosuje się go do pojazdów z dużym przebiegiem.

Jakie zadanie spełnia olej silnikowy?

Olej silnikowy zmniejsza tarcie pomiędzy poszczególnymi elementami jednostki napędowej. Przeciwdziała również ich przegrzaniu. Środek smarny pełni także rolę wymiennika ciepła, dzięki czemu silnik zachowuje odpowiednią temperaturę w czasie pracy.