Aby nasz samochód działał sprawnie przez cały rok, warto jest korzystać regularnie z usług warsztatu samochodowego. Dobry mechanik samochodowy nie tylko naprawi aktualne usterki, ale też dokona ogólnego przeglądu samochodu. Wybór profesjonalnego warsztatu mechanicznego pozwoli na znaczne zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Boisz się, że zostaniesz oszukany? Postaw na dobry serwis samochodowy! 

Cechy dobrego warsztatu samochodowego

Nie wiesz, od czego rozpocząć poszukiwanie dobrego serwisu samochodowego? Warsztat mechaniczny powinien się cechować:

  • Protokołem zdania auta: to wykaz zawierający historię wszystkich dotychczasowych usterek w aucie, a także stan licznika paliwa lub przebieg. Pozwala ustalić zakres usługi oraz jej orientacyjną cenę.

  • Dobrą prezencją: wygląd warsztatu samochodowego wpływa na jego ocenę. Warto szczególnie zwrócić uwagę na rozłożenie narzędzi, czystość miejsca pracy oraz stosowanie przez mechaników zabezpieczających środków, np. folii.
  • Pozytywną opinią: przed wyborem warsztatu mechanicznego warto wcześniej sprawdzić serwis. Nowoczesne serwisy samochodowe posiadają strony internetowe, gdzie zwykle widoczna jest wystawiona o nich opinia. Najlepiej wybrać serwis samochodowy najbardziej rekomendowany przez internautów. 

Wygląd serwisu samochodowego

Stan warsztatu samochodowego jest niezwykle ważny. Zwykle biurowa część jest oddzielona od części roboczej. Warto podczas składania pierwszej wizyty w wybranym serwisie samochodowym przyjrzeć się bliżej drugiej części, pracy mechaników samochodowych, ogólnemu stanu warsztatu i przygotowaniu miejsca pracy. Stosowane narzędzia i maszyny oraz stan miejsca pracy pozwala na obiektywną ocenę warsztatu.

Reputacja warsztatu samochodowego

Jak sprawdzić reputację serwisu samochodowego? Najlepiej przeprowadzić wywiad wśród rodziny i znajomych, korzystających z tego typu usług samochodowych. Najszybszym i najbardziej sprawdzonym sposobem jest jednak sprawdzenie firmy w Internecie. Dzięki temu dowiemy się więcej o jakości oferowanych przez warsztat samochodowy usług oraz jego renomę. Internetowa baza warsztatów mechanicznych pozwala:

  • Sprawdzić opinię,

  • Zapoznać się z ofertą usług,

  • Umówić wizytę.

Protokół zdania samochodu w serwisie samochodowym

W dobrym warsztacie samochodowym przed oddaniem go do naprawy spisuje się specjalny protokół zdania samochodu. Zawiera opis stanu samochodu w momencie jego pozostawienia w serwisie. Jest to potrzebne do zapisu aktualnych uszkodzeń, od których ewentualnie mogą dojść nowe. Wówczas warsztat samochodowy poinformuje nas o tym drogą telefoniczną.

Zwykle protokół zdania samochodu zawiera:

  • Dotychczasowe i obecne uszkodzenia,

  • Zawartość auta,

  • Obecny przebieg,
  • Stan paliwa.

Mechanik samochodowy może również zadać pytania dodatkowe, np. o rocznik samochodu lub styl jazdy. Spisywany przed oddaniem auta protokół powinien także zawierać zakres planowanych działań naprawczych oraz szacunkową kwotę do zapłaty.

Ciężko jest ocenić, czy mechanicy z wybranego serwisu samochodowego są uczciwi i wykwalifikowani. Warto po wykonanej naprawie poprosić o wyjaśnienie wykonanych prac oraz pokazanie wymienionych części. Jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy, by naprawić usterkę samodzielnie lub dokonać przeglądu samochodu, warto zdecydować się na profesjonalny serwis samochodowy. Specjaliści zajmą się odpowiednio naszym samochodem.