Ogumienie stosowane w koparkach czy maszynach rolniczych charakteryzuje się przede wszystkim sporymi gabarytami. Takie opony często bardzo trudno jest zmienić we własnym zakresie, co wymaga skorzystania z usług profesjonalnego serwisu zajmującego się m.in. ich naprawą. Dlaczego to takie istotne oraz jak dokładnie wygląda przywrócenie ogumienia wielkogabarytowego do dobrego stanu technicznego?

Fachowa wymiana

Przy naprawie opon wielkogabarytowych kluczowy jest proces demontażu i ponownego zamontowania na feldze. W przypadku ogumienia tego typu jest to dość skomplikowane oraz wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi. Dysponują nimi wyłącznie profesjonalne warsztaty zajmujące się naprawą opon, takie jak np. Serwis ogumienia Kuliszewski. Fachowcy są w stanie szybko zlokalizować źródło problemu, które powoduje spadek ciśnienia w oponie i tym samym uniemożliwia bezpieczne korzystanie z niej. Naprawa opon wielkogabarytowych obejmuje m.in. uszkodzenia i ubytki gumy.

Pojawiają się one zarówno w części bocznej opony, jak i w bieżniku. W obu przypadkach konieczne jest zastosowanie odpowiedniego uzupełnienia, czym zajmują się serwisy wulkanizacyjne naprawiające opony wielkogabarytowe. Mogą one również zadbać o pogłębianie bieżnika, co jest rozwiązaniem zwiększającym żywotność ogumienia i tym samym ograniczającym koszty jego eksploatacji. Co jednak w przypadku poważnych uszkodzeń czołowych oraz bocznych?

Specjalistyczna prasa do naprawy opon wielkogabarytowych

Ze względu na intensywną eksploatację maszyn rolniczych, drogowych czy ziemnych, nierzadko dochodzi do uszkodzenia opon specjalistycznych pojazdów. Poważne zniszczenia można jednak z powodzeniem zregenerować w procesie naprawy opon wielkogabarytowych za pomocą technologii Rema Tip Top. Stosuje się w niej m.in. diagonalne wkłady naprawcze, które pozwalają na przywrócenie optymalnego stanu technicznego poważnie zniszczonych opon stosowanych w maszynach rolniczych czy koparkach.

W tym celu wykorzystuje się specjalistyczną prasę, na której naprawy wykonywane są na zimno i na gorąco. Dzięki temu ogumienie może być z powodzeniem dalej eksploatowane, co jest rozwiązaniem znacznie atrakcyjniejszym cenowo niż zakup nowych opon wielkogabarytowych. Po zrealizowaniu procesu naprawczego czy innych usług związanych z przygotowaniem takich opon do pracy renomowany serwis wulkanizacyjny zamontuje je w sposób profesjonalny w maszynie. Dzięki udzielonym radom w zakresie eksploatacji użytkownicy maszyn wykorzystujących opony wielkogabarytowe będą w stanie uniknąć w przyszłości wielu problematycznych sytuacji związanych z ich uszkodzeniem.