Podróżowanie z dużą grupą może być stresujące – zwłaszcza w okresie pandemii koronawirusa. COVID-19 w radykalny sposób zmienił sposób myślenia o podróżowaniu i wymusił zachowanie szczególnej ostrożności w czasie organizowania transportu zbiorowego. Sprawdźmy, jak zorganizować bezpieczny przewóz grupowy busem, zachowując przy tym płynność jazdy.

Środki ostrożności – podróż busem      

Jeśli masz zamiar zorganizować podróż grupową w czasie pandemii, dokładne planowanie z wyprzedzeniem jest kluczowe, aby zapewnić pasażerom bezpieczeństwo. Organizując plan podróży grupowej, warto zadbać o najmniejsze szczegóły.

Pierwszą kwestią jest dokładne określenie liczba podróżujących. Przed wyruszeniem w podróż warto poprosić każdego członka grupy o kilkudniową izolację domową lub wykonanie testu COVID-19, jeśli będziesz podróżować z osobami zagrożonymi. Alternatywnie możesz poprosić każdego członka grupy o monitorowanie swojego stanu zdrowia i powiadomienie lidera grupy o wszelkich możliwych objawach przed podróżą.

Przewóz busem czy przelot samolotem?

Obie metody transportu zbiorowego mają swoje wady i zalety. Podróże lotnicze są na ogół szybsze i wygodniejsze, ale mają pewną istotną wadę – nie zapewniają wystarczającej ilości miejsca, aby zachować bezpieczny dystans między pasażerami. Przewóz busem trwa dłużej, ale daje podróżnym większą kontrolę nad tym, na kogo są narażeni.

Rezerwacja przestronnego pojazdu

Decydując się na przejazd większą grupą, warto zarezerwować jeden duży bus lub kilka minibusów. Duże grupy mogą wynająć przestronny autobus od sprawdzonego przewoźnika, aby zoptymalizować transport i zapewnić bezpieczeństwo i komfort wszystkim pasażerom. Mniejsze grupy mogą wybrać kompaktowe minibusy oferowane przez Spiga Kreft Sławomir.

Dezynfekcja – o tym pamiętaj

Grupy podróżujące autobusem powinny zminimalizować liczbę przystanków na drodze. Przed wyruszeniem w drogę warto poinformować kierowcę autobusu czarterowego o wszelkich zaplanowanych wcześniej przystankach, aby podróż przebiegała zgodnie z harmonogramem.

Organizator podróży powinien zaopatrzyć się w odpowiednią ilość środka odkażającego i dezynfekującego do rąk, aby wszyscy pasażerowie mieli możliwość przeprowadzenia odkażania po każdorazowym opuszczeniu pojazdu.

Każdy członek grupy jest zobowiązany do posiadania własnej maski, niemniej organizator powinien zatroszczyć się o zgromadzenie rezerw materiałowych. Maska to pierwszy i podstawowy środek zabezpieczający przed roznoszeniem bakterii i wirusów, dlatego zawsze warto mieć w zapasie kilkanaście dodatkowych sztuk maseczek.