Z dnia na dzień rośnie liczba przedsiębiorców, którzy zajmują się produkcją produktów płynnych, które następnie muszą być przetransportowane bez opakowań. Jest to możliwe, jednak potrzebny jest do tego specjalny rodzaj pojazdu, który odpowiada określonym regulacjom prawnym, a także spełnia wymogi przewożonego produktu. Jak odbywa się transport produktów płynnych? Zapraszam do lektury.

Oczywiście w odpowiedzi na potrzeby rynku, rośnie także liczba przedsiębiorstw, które zajmują się transportem specjalistycznym. Jeśli transportowane są produkty spożywcze, musi być zapewniona nie tylko wytrzymałość i odpowiednia jakość pojazdu, ale także i regularny serwis oraz czyszczenie pojazdu i całego taboru. Firmy, które zajmują się transportem surowców płynnych, dysponują także specjalnymi myjniami i suszarniami, które zapewniają bezwzględną czystość pojazdów i wysokie standardy sanitarne i higieniczne.

Jak transportowane są produkty spożywcze?

Okazuje się, że sprzęt do transportu płynnych produktów spożywczych musi spełniać szereg norm dotyczących bezpieczeństwa. Ich transport reguluje ATP – międzynarodowa umowa o przewozach szybkopsujących się artykułów żywnościowych. Są w niej szczegółowo opisane wytyczne, jakim muszą sprostać firmy oraz pojazdy transportujące żywność. Jednym z takich warunków jest możliwość sprawdzania temperatury. Są też w niej określone wymagania dotyczące kontroli nadwozia, a także opisane jest, w jaki sposób powinien być oznakowany pojazd, który przewozi artykuły szybkopsujące się.

Spedycja tego rodzaju produktów odbywa się wyłącznie przy wykorzystaniu specjalistycznych pojazdów. Są one nie tylko odpowiednio przygotowane pod względem szczelności oraz możliwości zachowania czystości, ale także wykonane z certyfikowanych materiałów.

Czystość pojazdów to absolutna podstawa

Ważne jest to, aby był zachowany odpowiedni poziom czystości cystern nie tylko wewnątrz silosów, ale także w ramach całego układu rozładunkowego, który obejmuje cały zestaw rur, zaworów spustowych i węży. Z tego powodu całe układy są każdorazowo myte po rozładunku.

Niedopuszczalne jest bowiem zabrudzenie kolejnej partii ładunku resztkami poprzedniego. Bardzo ważne jest przestrzeganie list przedproduktów, w której określona jest kolejność przewożenia towarów. Określone jest w niej szczegółowo jakie produkty bezwzględnie nie mogą być transportowane przed załadunkiem kolejnego towaru. Dlatego też po umyciu całego pojazdu wystawiany jest certyfikat czystości. Przed kolejnym załadunkiem dokładnie sprawdzane jest też czy silos nie został zabrudzony.

Jest to bardzo ważna procedura ze względu na to, że nie przestrzeganie tych norm może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia konsumentów, ze względu na obniżenie jakości produktów. Ważne jest to, aby cały proces załadunku, transportu i rozładunku był przeprowadzony jak najszybciej, szczególnie w przypadku towarów szybkopsujących się, wrażliwych i niemogących długo zostawać w magazynie. Profesjonalne usługi transportu produktów płynnych oferuje firma Bio-trans bis Marek Szulc. W ofercie firmy znajduje się także mycie i czyszczenie cystern.