Transport żywności to jedna z najbardziej skomplikowanych gałęzi tej branży. Obowiązuje w nim wiele standardów i zasad, które muszą być spełnione, by firma mogła bezpiecznie przewozić żywność. Nie ułatwia sprawy fakt, że wymogi mogą znacznie się od siebie różnić w zależności od tego, jakiego rodzaju produktu będzie to dotyczyć. Między innymi nabiał i produkty mięsne muszą być przewożone z użyciem specjalnych samochodów, które wyposażone są w systemy chłodnicze. O tym, co warto wiedzieć o transporcie żywności, opowiemy w dalszej części artykułu z pomocą firmy Thermo Technica.

Co jest najważniejsze w transporcie żywności?

W transporcie żywności mamy do czynienia z kilkoma podstawowymi problemami, nad którymi trzeba panować, by towar docierał do celu sprawnie, nadal świeży i nadający się do spożycia. Podstawą w tym przypadku jest ograniczenie czasowe, które ma tu większe znaczenie niż w przypadku innych artykułów, które nie mają szansy zepsuć się w przypadku opóźnienia.

Kolejna kwestia to wymóg zadbania o najwyższe standardy jakości, a także odpowiednie zabezpieczenia całego ładunku przed uszkodzeniem, a także dostępem jakiegokolwiek rodzaju zanieczyszczeń i szkodników.

W przypadku wymagających produktów, takich jak chociażby nabiał, jedną z najistotniejszych rzeczy jest zadbanie o odpowiednie warunki transportu, czyli chociażby o montaż izolacji i zabudów chłodniczych w autach, które będą wykorzystywane do tego celu. Niezbędne jest także zadbanie o cały odpowiedni sprzęt niezbędny do zabezpieczenia warunków, jakości i bezpieczeństwa towarów.

Warunki i wymogi dotyczące transportu żywności

Jednymi z dodatkowych sprzętów, które przydają się na wyposażeniu samochodów do transportu żywności, są rejestratory temperatury. Od jakiegoś czasu w niektórych krajach Unii Europejskiej, jak na przykład Niemczech, czy Francji wprowadzony jest wymóg stosowania takich urządzeń, dzięki czemu można swobodnie monitorować i rejestrować temperaturę przewożonych mrożonych lub chłodzonych ładunków. Ten proces jest podstawą do zachowania zdatności do spożycia transportowanych produktów.

Co ciekawe w związku z tym, że różne produkty spożywcze charakteryzują się odmiennymi właściwościami i zapotrzebowaniem warunków do zachowania swoich wartości istnieją różne przepisy prawa krajowego, a także unijnego, które określają skrupulatnie, jakie warunki powinny zostać zapewnione podczas transportu różnych grup produktów. Przykładem może być jedno z rozporządzeń unijnych, które określa, że świeże mięso czerwone nie może być przewożone w temperaturze powyżej 7⁰C, a białe powyżej 4⁰C.

Opowiada nam jeden z ekspertów z firmy Thermo Technica.

Umowa ATP, która została przyjęta przez Polskę, określa więcej warunków transportu żywności, a także jakie są wymagania dotyczące nadwozi w autach wykorzystywanych do tego celu. Można dowiedzieć się z jej zapisów, między jakich innymi wartości temperatur nie można przekraczać w przypadku przewożenia konkretnych produktów, a także klasyfikację pojazdów do transportu żywności i metody ich znakowania.