czas czytania: 3 min materiał partnera

Jakie są najpopularniejsze zabudowy do pojazdów ciężarowych?

Zabudowa do auta ciężarowego

Przewóz poszczególnych towarów za pomocą samochodów ciężarowych to jedna z najczęściej wybieranych przez firmy transportowe możliwości. Do konkretnych ładunków wymagane jest jednak zastosowanie pojazdu przystosowanego poprzez montaż specjalistycznej zabudowy. Jej konstrukcja może być bardzo zróżnicowana – jakie najpopularniejsze warianty wybierane są przez firmy działające w branży transportowej?

Utrzymanie odpowiedniej temperatury

Większość produktów spożywczych, ale nie tylko, wymaga odpowiedniej temperatury podczas transportu. Niektóre z ładunków tego typu muszą być nawet przechowywane stale w warunkach, które umożliwiają ich zamrożenie. Z tego względu samochód ciężarowy dedykowany do ich przewozu musi być wyposażony we właściwą zabudowę. Jedną z nich jest typowa chłodnia, w której można m.in. produktom spożywczym zapewnić stosunkowo niskie temperatury, co pozytywnie wpływa na ich stan nawet przy długich przejazdach.

Charakterystyczną zabudową jest też izoterma. Dach, podłoga i ściany w jej wnętrzu przygotowuje się ze specjalnych materiałów charakteryzujących się termoizolacyjnością. Takie rozwiązanie pozwala na wytworzenie optymalnych warunków np. dla wielu produktów spożywczych, jednak lepiej sprawdza się na krótszych trasach, gdzie nie jest konieczne utrzymywanie niskich temperatur przez całą podróż. Tego typu zabudowy warto zakupić u renomowanego sprzedawcy, takiego jak np. Truck Service – firma ta posiada w swojej ofercie wiele zabudów zarówno nowych, jak i używanych. Oprócz chłodni i izotermy dobrze jest zwrócić też uwagę na inne zabudowy do pojazdów ciężarowych. Co jeszcze obejmuje asortyment?

Łatwy załadunek i rozładunek

Duże znaczenie w przypadku zabudów do samochodów ciężarowych mają możliwości w zakresie rozładunku i załadunku towarów. W szerokiej ofercie dystrybutorów takich zabudów znaleźć można modele m.in. z rozsuwanym dachem, ale też klasyczne warianty określane jako firana. Jest ona systemem plandeki przesuwnej, dzięki czemu ładowanie czy rozładowywanie przewożonych rzeczy jest stosunkowo łatwe. Czynność tę w takich autach wykonuje się bocznie, co przeważnie daje dostęp do większości towarów.

Sporym zainteresowaniem wciąż cieszą się klasyczne zabudowy typu kontener. Mają one stabilne, sztywne ściany i dach, a jedyną możliwością dostania się do ładunku jest wejście poprzez tylne drzwi. Niekiedy w takich zabudowach drzwi umieszczane są dodatkowo z boku, co ułatwia realizację czynności związanych z rozładunkiem i załadunkiem. Nieustanną popularnością cieszą się też zabudowy określane jako laweta. To właśnie na nich można przewozić rozmaite pojazdy, co czyni je bardzo funkcjonalnymi. Ofertę uzupełniają zabudowy do transportu koni, które są specyficznymi, choć często wykorzystywanymi modelami.