Transport jest znany od dawien dawna. Już w starożytności kupcy wykorzystywali zwierzęta lub inne komponenty w celu zmiany lokalizacji towarów, które oferowali ludziom. Dzisiejsze możliwości są pod tym względem niezmierzone. Współczesna flota transportowa to nowoczesne samochody ciężarowe poruszające się po rozbudowanej sieci dróg. Jakie wymagania musi spełniać?

Podstawowe informacje dotyczące floty transportowej

Pod pojęciem floty transportowej ukrywają się wszystkie pojazdy samochodowe, którymi dysponuje określona organizacja. Każda firma może mieć w swoim wyposażeniu zarówno samochody osobowe, jak i ciężarowe. Drugie ze wskazanych stanowią podstawę działalności przedsiębiorstw świadczących kompleksowe usługi transportowe.

Jakie zasady i wymagania musi spełnić pojazd flotowy firmy transportowej?

Samochód ciężarowy musi być sprawdzony pod każdym względem. W tym celu pojazd poddawany jest różnorakim testom, a ponadto badaniom techniczno-diagnostycznym. Co więcej, niezbędnym działaniem jest rejestrowanie czasu pracy kierowcy. Do tego celu potrzebny jest tachograf. Nie należy również zapominać o ograniczniku szybkości, a ponadto homologacji producenta. Każda instytucja zajmująca się świadczeniem kompleksowych usług transportowych ma konkretny program serwisowania. Przeprowadzanie przeglądów może być związane i wymuszane przebiegiem środka transportowego, czasem eksploatacji floty – podkreśla pracownik firmy Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Grzegorz Kalinowski.

Jakie komponenty powinny znaleźć się na wyposażeniu środka transportowego?

Wnętrze samochodu ciężarowego uzależnione jest od kierowcy. Osoba wykonująca taki zawód dba o ten element bardzo dokładnie. Długi czas spędzony w trasie pragnie sobie zrekompensować przez zapewnienie minimalnego komfortu i wygody. Jednakże najważniejszym elementem jest wyposażenie samochodu uwarunkowane przepisami prawa. Człowiek prowadzący samochód ciężarowy musi mieć dwa trójkąty. Potrzebna jest również gaśnica. W przypadku apteczki jest to kwestia zależna od państwa. Istotną sprawą jest odpowiednie zabezpieczenie towarów. Należy zadbać o obecność na przykład mat antypoślizgowych, kątowników ochronnych, belek rozporowych. Kierowca musi mieć przy sobie dowód rejestracyjny, ubezpieczenie, upoważnienie leasingu bądź najmu, licencję, certyfikaty poświadczające spełnienie norm określonych przez UE. Gdy pojazd przewozi na przykład odpady czy inne komponenty prowadzący pojazd musi dysponować pozwoleniem na ich transport.