Jeździsz autem w dużym, zatłoczonym mieście i ciężko jest Ci zaparkować, aby nic nie uszkodzić? A może jesteś początkowym kierowcą i jeszcze nie do końca opanowałeś do perfekcji ustawianie samochodów w wyznaczonych miejscach? Być może najzwyczajniej chciałbyś dodać w swoim aucie nowe elementy, które podniosą jego wartość? Jeżeli na te pytania odpowiedziałeś twierdząco, to dobrze trafiłeś. Zapraszam serdecznie do lektury.

Jak działają czujniki parkowania?

Czujniki, które ułatwiają parkowanie auta, znajdują się przeważnie w przednim oraz tylnym zderzaku. Prawidłowe ich działanie jest możliwe, dzięki wykorzystaniu technologii ultradźwiękowej, czyli za pomocą fali ultradźwiękowej przeniesionej na energię mechaniczną przez odbicie. Najprościej mówiąc, dana fala trafia np. w ścianę, odbijając się od niej i trafiając do czujnika zainstalowanego w samochodzie. Tu z kolei zachodzi proces, którego wynikiem jest dźwięk informujący o ewentualnej przeszkodzie. Z reguły im bliżej bariery znajdują się czujniki, tym częściej wydobywa się dźwięk informujący.

Montaż czujników

Czujniki parkowania można zamontować samodzielnie bądź skorzystać z usług firm specjalizujących się w tej dziedzinie. Niewątpliwie montaż przez fachowców będzie bardziej profesjonalny, ale jeśli chcemy zaoszczędzić parę złotych, możemy założyć czujniki samodzielnie przy pomocy instrukcji.

Samodzielna instalacja wymaga przygotowania niezbędnych narzędzi tj. miarki, różnego rodzaju kluczy, wiertarki z otwornicą puszkową, śrubokrętów, a także taśmy izolacyjnej. W trosce o nasze bezpieczeństwo należy użyć rękawic oraz okularów ochronnych, zabezpieczających przed opiłkami podczas wiercenia. Uwaga! Przed wycięciem, warto sprawdzić, czy na zderzakach nie ma już przygotowanych, fabrycznych otworów na czujniki, ponieważ coraz częściej są wykonywane podczas produkcji.

Pierwszym krokiem jest odmierzenie punków na czujniki. Tutaj potrzebna jest niezwykła dokładność, ponieważ w przypadku błędnego rozmieszczenia będą działać nieprawidłowo. Może zdarzyć się, że będzie potrzeba wyciąć otwory na zmontowanych zderzakach. Kiedy chcemy, aby czujniki nie były widoczne, możemy je pomalować w kolorze auta. W przypadku rozwiązania przewodowego należy przeprowadzić kable i zamontować sygnalizator. W bagażniku natomiast montowana jest jednostka centralna, której zadaniem jest sterowanie sygnałem. Ostatnim krokiem jest połączenie sygnalizatora z centralką. Należy pamiętać o napięciu elektrycznym jednostki centralnej.

Przed montażem czujników do auta, należy wybrać odpowiedni ich model. Firma Bartex s.c. posiada w swojej ofercie bardzo dużo produktów do samochodów. Przedsiębiorstwo swoją siedzibę ma w Łodzi, jednak nie jest to ograniczeniem, ponieważ wybrane elementy można zamówić z dostawą do dowolnego miejsca. Wieloletnia działalność pozwoliła na zdobycie doświadczenia oraz rozszerzenia swojej oferty.