Laweta to dobrze znane wszystkim uczestnikom ruchu drogowego rozwiązanie przystosowane do transportu pojazdów różnego rodzaju. Można przewozić nią zarówno samochody osobowe, jak i ciągniki siodłowe. Coraz większym zainteresowaniem wśród właścicieli czterech kółek cieszy się ich wynajem. W jakich sytuacjach się sprawdza i na co warto zwrócić uwagę? Odpowiedź poznasz, czytając poniższy artykuł.

Korzystne wypożyczenie lawety

Sytuacją, w której użycie lawety będzie niezbędne, jest oczywiście awaria samochodu w trasie. Wówczas wzywamy pomoc drogową, która zabierze go do warsztatu mechaniki samochodowej, gdzie zostanie mu przywrócona sprawność. Auto może być niezdolne do jazdy również w innych okolicznościach. Wypożyczenie specjalnej niskopodłogowej naczepy niezbędne okazuje się także wtedy, gdy kupujemy pojazd, którego nie możemy prowadzić czy to z powodu nieaktualnych dokumentów, czy uszkodzeń. Wymagać tego będzie na przykład przewiezienie samochodu bez aktualnych przeglądów z zagranicy. Wynajem lawet oferowany przez firmę Grandtir kierowany jest ponadto do właścicieli aut zabytkowych oraz biorących udział w wyścigach. W pierwszym przypadku może to być jedyny sposób dostarczenia modelu na zlot miłośników motoryzacji, natomiast w drugim – powrotu uszkodzonego auta.

Należy przy tym zauważyć, że niskopodwoziowe przyczepy sprawdzą się również podczas transportu innych ładunków wielkogabarytowych, w tym mebli czy konstrukcji przemysłowych. Sam proces wypożyczenia jest łatwy – wystarczy nawiązać kontakt telefoniczny lub mailowy z firmą oferująca tego typu usługi, by uzyskać wszystkie niezbędne informacje na temat warunków oraz kosztów. Jednocześnie coraz większe zapotrzebowanie i rosnąca dostępność wynajmu lawet przekłada się na przystępne ceny. Ponadto prowadzenie samochodu holującego lawetę może wymagać dodatkowych uprawnień obok prawa jazdy kategorii B. Tak jest w sytuacji, gdy masa całkowita pojazdu, przyczepy i jej ładunku będzie wynosiła więcej niż 3,5 tony.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wykorzystanie przyczep niskopodłogowych podczas przewozu pojazdów, a także innych dużych ładunków wynika przede wszystkim z warunków, jakie zapewniają. Budowa pokładu oraz jego wyposażenie pozwalają bezpiecznie umieścić na niej samochód każdych rozmiarów, również typu TIR. Wybierając odpowiednią lawetę, warto jednak zwrócić uwagę na kilka spraw. Kluczowy jest wjazd na wynajętą przyczepę. Aby uniknąć uszkodzenia auta czy opony, należy skorzystać z pomocy dodatkowej osoby, która będzie koordynować nasze działania. Ciężar samochodu musi być przy tym rozmieszczony równomiernie, z uwzględnieniem maksymalnego nacisku na kule haka holowniczego. Podczas transportu auto należy zabezpieczyć pasami mocującymi lub specjalnymi łańcuchami w nie mniej niż czterech punktach. Przed ich użyciem sprawdźmy, czy nie noszą śladów przetarcia, ponieważ wyklucza to możliwość ich zastosowania. Podkładki pod koła powstrzymają ładunek przed przesuwaniem się wzdłuż oraz wszerz przyczepy.