Kilka porad jak wybrać dobrą firmę spedycyjną

Materiał partnera
2019-07-01

Znalezienie odpowiedniej firmy spedycyjnej, która równocześnie zajmuje się przewozami towarów w kraju i za granicą, dla początkującego przedsiębiorcy może być naprawdę trudnym wyzwaniem. Tym bardziej, że firm takich jest mnóstwo na rynku transportowym. Co należy brać pod uwagę szukając przewoźnika dla swoich towarów? Jak dokonać wyboru, by potem nie mieć kłopotów?

Co jest ważne przy wyborze firmy spedycyjno-transportowej?

Firmy transportowe i spedycyjne, ale też takie, które zajmują się jednym i drugim, można poszukać w Internecie albo znaleźć z polecenia. Niezależnie od metody poszukiwań, jaką wybierzesz, weź pod uwagę kilka kwestii związanych z wybraną przez siebie firmą. Najważniejsze są wiarygodność i doświadczenie. Sprawdź w rejestrze przedsiębiorców, czy firma się tam znajduje. Wystarczy w wyszukiwarkę KRS lub CEIDG wpisać nr NIP, a pojawią się dane związane m.in. z adresem siedziby i rokiem powstania firmy. Dowiedz się czy posiada licencję na wykonywanie usług i czy ma uprawnienia do przewożenia materiałów niebezpiecznych (ADR) oraz ponadgabarytowych. Zapytaj o referencje  i certyfikaty, świadczące o jej rzetelności, zaangażowaniu i profesjonalizmie. Bardzo ważne jest ubezpieczenie. Każda, poważna i uczciwa firma transportowa będzie gwarantowała ci ubezpieczenie towaru na wypadek strat poniesionych wskutek uszkodzenia przewożonego ładunku bądź jego kradzieży.

Usługi spedycyjne i transportowe

Spedycja to nic innego jak zorganizowanie transportu dla ładunków o różnych gabarytach. Czynności te mogą być wykonywane przez użytkownika transportu (spedycja własna), przez przedsiębiorstwa spedycyjne, które organizują transport na zlecenie klienta, oraz firmy transportowe, takie jak firma Keys z Warszawy, która organizuje transport przy jednoczesnym wykonywaniu usług transportowych. Usługi takie mogą dotyczyć zarówno transportu krajowego i zagranicznego. Kluczową sprawą jest czego dokładnie dotyczą. Zapytaj o specjalizację firmy: o to jaki rodzaj materiałów przewozi, jaką flotą samochodów dysponuje. Przewożąc żywność, firma powinna posiadać odpowiednie samochody do transportu chłodniczego. Organizując przewozy specjalistyczne, np. transport chemikaliów, powinna dysponować autami do przewozu materiałów niebezpiecznych oraz posiadać odpowiednio przeszkolonych kierowców, którzy mają dokumenty do prowadzenia takich pojazdów. Firmy transportowe zajmują się też przewozem ładunków LTL, czyli ładunków częściowych, które nie zapełniają całej ciężarówki, a to pozwala na połączenie kilku tego typu dostaw w jednym pojeździe. W Keys dodatkowo można liczyć na transport drobnicowy, przewóz towarów ponadgabarytowych oraz magazynowanie ładunków.

Opracowanie artykułu:

Keys Roman Kluczewski

ul. Bakalarska 11, 02-212 Warszawa Włochy, mazowieckie
e-mail
www