Kilka wskazówek jak wybrać firmę zajmującą się transportem międzynarodowym

Materiał partnera
2019-06-27
transport miedzynarodowy

Jesteś przedsiębiorcą, a twoja branża wymaga współpracy z firmą transportową. Nie chodzi tylko o transport krajowy, ale także o usługi międzynarodowych przewozów ładunków. Jeśli dotąd nie miałeś styczności z firmami transportowymi, to możesz nie wiedzieć, co jest ważne przy wyborze którejś z nich. Na co zwrócić uwagę , by potem nie wpaść w kłopoty? Podpowiadamy.

Czym jest transport międzynarodowy?

Upraszczając i myśląc na skróty można by było powiedzieć, że transport międzynarodowy jest przewozem towarów z jednego kraju do drugiego. Ale to nie takie oczywiste. Biorąc pod uwagę fakt, iż Polska jest jednym z krajów członkowskich Unii Europejskiej przewóz ładunków w jej granicach uznawany jest za wewnątrz wspólnotowy, natomiast usługi świadczone poza jej granicami są nazywane mianem transportu międzynarodowego. Jednak potocznie używa się tego pojęcia jako przemieszczenie  towarów między dwoma państwami. Usługami transportu potocznie rozumianego jako międzynarodowy, zajmuje się firma Tomex z Goleniowa.

Gdzie szukać firmy transportowej?

Najprostszą i najszybszą drogą poszukiwań jest Internet. Większość firm ma swoje strony internetowe, więc łatwo do nich dotrzeć. Dzięki temu w bardzo wygodny sposób można sprawdzić oferty różnych firm i porównać je z sobą, a potem wybrać tą, która najbardziej ci odpowiada. Warto też wziąć pod uwagę firmy z polecenia. Jeśli ktoś znajomy korzystał z usług jakiegoś przedsiębiorstwa wielokrotnie to można rozważyć współpracę z nim. Przecież najlepszą rekomendacją są opinie usatysfakcjonowanych klientów.

Sprawdź wiarygodność firmy

Na wiarygodność firmy składa się wiele elementów. By nie ryzykować i ustrzec się przed nieuczciwą firmą dobrze jest ją sprawdzić. Najlepiej zrobić to w rejestrze przedsiębiorców, KRS, CEIDG. Zapytaj o posiadane licencje, takie jak ADR uprawniające do przewozu towarów niebezpiecznych, oraz o certyfikaty (np. GMP+), dyplomy i wyróżnienia. To dokumenty, które świadczą o rzetelności i profesjonalizmie firmy transportowej. Bardzo ważne jest ubezpieczenie. Przyda się, by zrekompensować straty, jeśli podczas przewozu towar został uszkodzony albo skradziony. Zwróć uwagę na doświadczenie. Wieloletnia obecność na rynku, do tego dobre opinie przemawiają na korzyść takiej firmy i świadczą o sumiennym wykonaniu zlecenia. Oczywiście nie wyklucza to młodszych firm. One także mogą mieć spora bazę klientów, profesjonalne podejście do wykonywanych obowiązków, ale także bardziej świeże spojrzenie na branżę.

Zakres usług dobrany do profilu twojej działalności

Dokładnie zapoznaj się z ofertą firmy. Jest to istotne, byś mógł korzystać z jej usług w zakresie całej swojej działalności. Zapytaj w przewozie jakich towarów specjalizuje się firma i jaki tabor samochodowy posiada. Gdy zajmujesz się handlem produktami spożywczymi przydadzą się pojazdy chłodnicze. Jeśli są to środki i substancje chemiczne, groźne dla otoczenia, to bardzo ważne jest, by firma transportowa posiadała odpowiednie auta do przewozu materiałów niebezpiecznych oraz kierowców przeszkolonych w tym zakresie, posiadających odpowiednie dokumenty. Firma Tomex posiada flotę samochodową, na którą składają się ciągniki ciężarowe  marki Volvo oraz naczepy, tzw. ruchome podłogi, od firmy Kraker. Zajmuje się przewozem towarów na terenie Europy. Specjalizuje się w transporcie makulatury, towarów na europaletach oraz w transporcie artykułów przemysłowych, chemicznych i spożywczych. Posiada uprawnienia ADR do przewozu materiałów niebezpiecznych, a także odpowiednie specyfikacje pozwalające na przewóz odpadów w Niemczech, Skandynawii i Polsce.

Firma dba o to, by przewożone towary były solidnie zabezpieczone i nie uszkodziły się podczas jazdy. Kierowcy, dzięki swojemu doświadczeniu i umiejętnościom prowadzenia dużych pojazdów, bezpiecznie i szybko dowiozą ładunek na czas do miejsca jego przeznaczenia.

Opracowanie artykułu:

Tomex Makaj Sławomir

ul. Juliusza Słowackiego 27b, 72-100 Goleniów zachodniopomorskie
e-mail
www