Wiosna to czas, kiedy twoje auto powinno zostać przygotowane do nowego sezonu. Wówczas następuje wymiana opon zimowych na letnie, przeglądy techniczne w warsztacie bądź serwisie samochodowym. Warto sprawdzić również system klimatyzacji, czy wszystko działa w nim poprawnie, czy nie wymaga czyszczenia lub napełnienia czynnikiem chłodzącym. Zważ, że klimatyzacja wpływa na działanie całego pojazdu, więc jeśli nie masz ochoty na przykre niespodzianki w trasie, to zadbaj o jej dobrą kondycję.

Co najczęściej psuje się w układzie klimatyzacji?

Klimatyzacja jest układem, który trzeba poddawać regularnemu serwisowi, by nie dochodziło do poważnych uszkodzeń. Ale nie da się przewidzieć ani uniknąć różnego typu usterek. Jednym z elementów klimatyzacji, który może się zepsuć, jest schładzacz. Powodem tego może być brak czynnika schładzającego, wydostającego się do atmosfery gazem z powodu nieszczelności układu. O awarii schładzacza mogą świadczyć też niepokojące dźwięki pod maską bądź falowanie obrotów po uruchomieniu kompresora. Brak chłodzenia może być także spowodowany nieszczelnościami układu, a te z kolei np. uszkodzeniem jednego z przewodów. Kiedy następuje przerwanie układu do atmosfery wydostaje się czynnik chłodzący, a wraz z nim olej, którego brak może doprowadzić do zatarcia się kompresora. Również uszkodzony czujnik ciśnienia, skraplacz, wentylator czy elektronika mogą doprowadzić do tego, że klimatyzacja nie będzie działała.

Kontrola szczelności i wymiana czynnika chłodzącego

Przegląd klimatyzacji najlepiej wykonać w sprawdzonym i polecanym miejscu, takim jak SEB-TOM. Kluczowe jest tu sprawdzenie szczelności układu oraz, jeśli to konieczne, wymiana czynnika chłodzącego. Jeśli mechanik zauważy nieszczelności w układzie klimatyzacji, nie ma sensu uzupełniać czynnika chłodzącego, bo i tak szybko ulotni się do atmosfery. Wtedy w pierwszej kolejności konieczne jest usunięcie awarii, a dopiero potem można napełnić klimatyzację.

W układzie klimatyzacji regularnie należy wymieniać tylko osuszacz. Koszt jego zakupu zaczyna się od 100 zł i zależy w dużej mierze od marki, modelu i konkretnej wersji. Montaż nowego osuszacza powinien mieć miejsce co 3-4 lata.

Odgrzybianie

Niepodważalnie, jedną z najważniejszych czynności, jeśli chodzi o klimatyzację, jest jej odgrzybianie. wilgoć, jaka zbiera się w wentylacji i filtrze powietrza, powoduje powstanie środowiska sprzyjającego rozwojowi grzybów oraz bakterii, które są niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia pasażerów. Dlatego pamiętaj, by co roku, najlepiej wiosną, poddać klimatyzację odgrzybianiu i wymienić filtr powietrza. Odgrzybianie można wykonać samemu, jednak lepiej zostawić to profesjonalistom. Służy temu ozonowanie dokładnie niszczące różnego rodzaju pleśnie, grzyby i bakterie. To idealny sposób na czyszczenia klimatyzacji, przewodów wentylacyjnych oraz wnętrza samochodu.

W samochodach bez klimatyzacji bez problemu można zlecić jej montaż. Zajmie się nim SEB-TOM. Warsztat posiada wysokiej jakości klimatyzatory dachowe Webasto oraz klimatyzatory Eberspächer typu Sleeping Well. Tu pracownicy zajmują się także regeneracją oraz dokładnym serwisem klimatyzacji. Oprócz tego można skorzystać z montażu ogrzewania czy usług myjni samochodowej.