W dzisiejszych czasach niemal każdy z nas ma znajomych lub członków rodziny za granicą. Zdarza się, że musimy na ostatnią minutę wysłać swoim bliskim ważne przedmioty lub dokumenty. Jak wiadomo, poczta mimo niskiej ceny – bardzo często zawodzi. Alternatywą są jednak nie tylko znane firmy kurierskie, ale także przewozowe. Która opcja będzie najszybsza?

Czy warto nadać przesyłkę na poczcie?

Najbardziej powszechną opcją wysyłania przesyłek za granicę jest oczywiście poczta. Metoda ta jest wybierana przede wszystkim ze względu na niskie ceny. W dzisiejszych czasach poczta dostarcza paczki przy pomocy nie tylko samochodów, ale też samolotów i statków. Z tego względu jej zasięg obejmuje niemal cały świat! Na tym jednak kończą się zalety. Ze względu na złożoność technologii, bardzo często czas dostarczenia przesyłki się wydłuża. Nawet paczki priorytetowe mogą być dostarczone na długo po obiecanym terminie. Nie należy obwiniać za to pracowników, a system. Każdego dnia poczta polska sortuje i dostarcza miliony listów i paczek, więc jest to istna linia produkcyjna! Jeśli musisz nadać pilną przesyłkę przy pomocy poczty, najlepszym wyjściem będzie ubezpieczenie jej i wysłanie priorytetem za potwierdzeniem odbioru.

Kurier – uważaj na kruche przedmioty!

Nieco sprawniejszym systemem są znane firmy kurierskie. Oferują one wysyłkę paczki zwykle w czasie od 24 do 72 godzin. Należy jednak pamiętać, że wysłanie paczki nie jest tym samym, co jej doręczenie. Oznacza to, iż nasza przesyłka w ciągu 1-3 dni roboczych zostanie dopiero wysłana z magazynu. Do tego trzeba doliczyć czas przejazdu oraz ewentualnego przyjęcia w jednym z zagranicznych magazynów firmy kurierskiej. Mało która deklaruje, że przesyłka zostanie doręczona w czasie krótszym niż 48 godzin od przekazania jej do rąk kuriera. Powszechnie słyszy się również o niedbalstwie niektórych firm kurierskich, zwłaszcza w czasie przeładowania na magazynie. Delikatne i niewłaściwie zabezpieczone przedmioty często ulegają zniszczenia – szczególnie szkło oraz porcelana. Decydując się na usługi kurierskie, należy upewnić się, ile wynosi maksymalny czas oczekiwania na doręczenie oraz odpowiednio zabezpieczyć przesyłkę.

Zalety firm przewozowych

Mało kto wie, że istnieje jeszcze trzecia opcja – w tym wypadku najszybsza. Doręczeniem paczek zajmują się również firmy przewozowe, których główną usługą jest transport osobowy. Przykładem może być Cobra Bus, która doręcza paczki do Niemiec, Holandii, Austrii, Belgii oraz Anglii. Przekazując przesyłkę do rąk kierowcy, mamy pewność, że bezpiecznie dotrze na miejsce, gdyż jest traktowana indywidualnie. Paczki nadawane w ten sposób zwykle pojawiają się u adresata jeszcze tego samego dnia! Oznacza to, że wysyłanie przesyłek przy pomocy prywatnych firm świadczących przewozy międzynarodowe jest najszybszą opcją.