Samochód w dzisiejszych czasach jest jednym z najważniejszych środków komunikacyjnych, z jakich korzystamy. Zapewnia komfort podróżowania, a posiadając własne auto nie musimy martwić się rozkładami autobusów, czy pociągów. Jednak większość z nas kupuje auta używane, ponieważ ceny nowych samochodów często są zbyt wysokie na naszą kieszeń. Kupując używany samochód należy zachować czujność, by nie dać się oszukać. O czym powinniśmy pamiętać podczas zakupu pojazdu używanego?

Sprawdzenie dokumentów i numeru VIN

Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę kupując używane auto jest to, czy pojazd był kradziony. Wszelkie nieprawidłowości związane ze znakami identyfikacyjnymi lub dokumentacyjnymi powinny wzbudzić nasze wątpliwości. Kupując używany pojazd musimy mieć pewność, że dowód rejestracyjny jest oryginalny, a w nim nie znajdują się żadne skreślenia, poprawki, zamazanie niepotwierdzone przez urząd komunikacji. Ponadto jeśli w dowodzie rejestracyjnym wpisane są dwie osoby, wówczas podczas transakcji obie powinny być obecne by złożyć swój podpis.

Aby sprawdzić, czy pojazd nie był kradziony konieczne należy sprawdzić zgodność numeru VIN znajdującego się w dowodzie i na nadwoziu samochodu. Numer VIN to umowny międzynarodowy kod używany przez producentów samochodowych. Informuje on o roczniku pojazdu, rodzaju silnika, numerze seryjnym, wyposażeniu i miejscy wyprodukowania.

Stan techniczny używanego auta

Jeśli nie mamy zastrzeżeń co do tego, że sprzedawca auta jest uczciwy i nie chce sprzedać nam kradzionego pojazdu, wówczas należy spojrzeć na pozostałe elementy samochodu. Chodzi oczywiście o stan techniczny pojazdu. Elementów do sprawdzenia jest wiele, aczkolwiek każdy może skontrolować stan pojazdu samemu. Pierwszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę jest sprawdzenie bezwypadkowości. W tym celu szuka się śladów będących pozostałością na wypadkach. Duże znaczenie mają zmiany odcienia lakieru, pofalowane blachy, czy też nierówne odstępy między poszczególnymi elementami. Naszą uwagę powinny również przykuć nieoryginalne części oraz ślady farby na uszczelkach i szybach.

Podczas zakupu samochodu używanego warto odbyć także jazdę próbną. Umożliwi ona wychwycić wszelkie drobne nieprawidłowości podwozia. Poza tym w trakcie jazdy zobaczymy, jak działa sprzęgło, skrzynia biegów, czy hamulce, a także układ kierowniczy. Obecnie dużą uwagę powinniśmy zwracać na stan licznika. Samodzielne ustalenie faktycznego jego stanu jest prawie niemożliwe, dlatego w tym celu warto udać się do dilera marki, by to sprawdzić.

Jeśli mamy podejrzenia co do tego, że licznik mógł zostać cofnięty, wówczas warto sprawdzić wszelkie ślady zużycia pojazdu. W tym celu wystarczające mogą okazać się dokładne oględziny wnętrza auta. Mocno wyeksploatowane elementy gumowe, jak np. pedały, zniszczenie tapicerki, zapadnięte fotele, czy też wytarta gałka od zmiany biegów mogą świadczyć o tym, że pojazd ma większy przebieg niż widać to na liczniku.

Na szczęście takich nieuczciwych sprzedawców jest dużo mniej niż tych uczciwych. Jednym z miejsc, gdzie bez obaw możemy kupić używane samochody jest komis samochodowy Autohaus Martini. Oferowane przez tą firmę używane auta osobowe są w pełni sprawne i nie będziemy mieli z nimi żadnych kłopotów.