Posiadając własne auto, szczególnie kilkunastoletnie lub starsze, możemy mieć problem z utrzymaniem jego wyglądu. Obejmuje to także lakier. Z czasem, gdy działają na niego rozmaite czynniki atmosferyczne, jak np. słońce i opady, ten się niszczy. Lakier samochodowy może ulec zniszczeniu także w momencie wypadku lub niewłaściwego dbania o niego. Jeśli chcemy odświeżyć kolor na naszym samochodzie warto skorzystać z usług fachowych lakierników, ponieważ samodzielne podjęcie się lakierowanie auta może pogorszyć wygląd pojazdu.

Różnice między lakierowaniem naprawczym i przemysłowym

Odpryski, zadrapania i rysy to jedne z najczęściej spotykanych uszkodzeń lakieru na samochodach, które znacznie obniżają jego walory estetyczne. Możliwe jest ich usunięcie podczas napraw lakierniczych. Jednak czym one dokładnie są?

Lakierowanie samochodu tworzy jego ochronną warstwę, a także wpływa korzystanie na jego wygląd. Lakierowanie jest delikatnym procesem, wymagającym wielkiego wysiłku, czasu i wiedzy. Stąd też zadanie to powinno być wykonywane przez fachowych lakierników.

Przeprowadzane w fabrykach przemysłowe lakierowanie samochodów dotyczy tylko nieuzbrojonych nadwozi, z kolei w przypadku lakierowania naprawczego, które przeprowadza się w warsztatach samochodowych, niemożliwe jest wymontowanie okładzin, obić i podobnych elementów. W związku z tym wszelkie powierzchnie, które nie wymagają lakierowania zostają starannie zasłonięte.

Kolejną różnicę widać w samym lakierze. Fabryczny lakier charakteryzuje się jednolitą strukturą, a jego pigmenty (metaliczne lub mikowe) nakłada są jednakowo. Natomiast podczas lakierowania renowacyjnego nałożony lakier nie ma tak idealnego wyglądu i struktury, a ich jakość zależy od umiejętności lakiernika. Warto też dodać, że lakier nakładany w warsztacie samochodowym wymaga niższej temperatury podczas schnięcia niż lakier fabryczny. Zwykle potrzeba około 60 – 70 stopni Celsjusza. Jeśli temperatura byłaby zbyt wysoka, istniałoby ryzyko uszkodzenia mechanizmów, urządzeń elektronicznych i elementów z tworzyw sztucznych znajdujących w pojeździe.

Fachowi lakiernicy jak np. Auto-Soja do lakierowania samochodów wykorzystują odpowiednie narzędzia i środki pomocnicze.

Jak przebiega lakierowanie samochodu?

Naprawcze lakierowanie samochodu zawsze składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich jest odpowiednie przygotowanie lakierowanej powierzchni. Musi być ona zabezpieczona antykorozyjnie, a w przypadku nierówności konieczne jest ich wyrównanie. Dopiero potem można wykonać lakierowanie nawierzchniowe. Ten etap może zakończyć się dopiero wtedy, gdy dany element odzyska dawny wygląd.

Lakierowanie samochodów nie powinno mieć miejsca bez wcześniej przeprowadzonych napraw blacharskich. Blacharstwo obejmuje m.in. wyprostowanie bądź wymianę uszkodzonych części karoserii. Dopiero po przeprowadzeniu napraw blacharskich możliwe jest lakierowanie auta.