Zakup używanego samochodu może być doskonałą okazją do znalezienia pojazdu w atrakcyjnej cenie. Niestety, wiąże się to z pewnym ryzykiem. Szczególnie wtedy, kiedy sprowadzamy auto zza granicy za własną rękę i nie potrafimy ocenić jego stanu technicznego. Zdecydowanie lepszym wyjściem jest korzystanie z pomocy polskich skupów. Na co musisz zwracać uwagę, aby wybrać bezpieczne auto?

Zajrzyj pod maskę!

Podstawowym błędem podczas zakupu używanego auta jest podejmowanie decyzji na podstawie powierzchownych oględzin. Osoby niedoświadczone w zakupie używanych samochodów zwykle zwracają uwagę tylko na trzy wyznaczniki: przebieg, stan karoserii i wiek. Jeśli chodzi o pierwszą cechę, wiele osób przekłamuje przebieg, poprzez cofanie licznika. Jest to popularna praktyka, szczególnie kiedy auto przechodziło z rąk do rąk przez dłuższy czas. Stan karoserii również niewiele nam powie o ogólnym stanie samochodu, gdyż tę bardzo łatwo odmalować. Jeśli poszukujesz bezpiecznego i niewyeksploatowanego auta dla siebie, najlepiej zabrać ze sobą zaprzyjaźnionego mechanika lub członka rodziny zainteresowanego motoryzacją.

Krzysztof Barteczko, właściciel skupu aut Bart Sam podkreśla, że najważniejszy jest stan części znajdujących się pod karoserią, takich jak silnik, skrzynia biegów, układ hamulcowy itd. Przestrzega również przed kupowaniem aut od handlarzy nieposiadających zarejestrowanej działalności, gdyż zdarza się, że w razie ukrytej szkody – nagle znikają. Szczególnie osoby zza granicy.

Czego oczekujesz od auta?

Decydując się na zakup auta, musisz przede wszystkim potrafić określić swoje potrzeby. Błędem jest kupowanie jakiegokolwiek samochodu, byle by jego stan był w miarę dobry i niewiele kosztował. Nawet w przypadku aut używanych – a może zwłaszcza wtedy – trzeba dokładnie znać swoje oczekiwania i wybrać model, który je spełni. Przed zakupem samochodu odpowiedz sobie na trzy podstawowe pytania:

  1. Do czego będziesz potrzebował samochodu? Osoby posiadające dzieci powinny wybrać samochód rodzinny, który pomieści wszystkich pasażerów i bagaże podczas wyjazdów na weekendy i wakacje. Jeśli interesują Cię długie trasy, warto przyjrzeć się modelom o sporej mocy, lecz jednocześnie niedużym spalaniu.
  2. Jakim budżetem dysponujesz? Warto określić sobie klamry, które pozwolą na racjonalne podjęcie decyzji. Należy pamiętać, że cena zawsze powinna być adekwatna do stanu pojazdu.
  3. Czy potrzebujesz dodatkowych udogodnień? Tutaj największą rolę odgrywają takie czynniki jak np. klimatyzacja. Obecnie jest ona już w większości modeli, szczególnie tych sprowadzanych zza granicy.

Kiedy zsumujesz wszystkie wcześniejsze ustalenia, możesz mniej więcej nakreślić, jakiego typu samochodu szukasz. W ten sposób zyskasz pewność, że nie skusisz się tylko na niską cenę, a zakupisz auto idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.