Wynajem autokaru nie wydaje się obecnie zbyt trudnym zadaniem. Na rynku dostępnych jest mnóstwo atrakcyjnych ofert od wielu przewoźników, którzy prześcigają się w walce o klienta, proponując bardzo niskie ceny bądź rozmaite udogodnienia. Nie można jednak działać zbyt pochopnie, podejmując nieprzemyślaną decyzję, bo to właśnie od niej zależy komfort podróży i zadowolenie z usługi. Co więc należy mieć na uwadze, wybierając przewozy autokarowe?

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Według specjalistów z usług transportowych Wulkan Bus, bezpieczeństwo przy wynajmie busa zawsze powinno być traktowane priorytetowo. Raczej nikogo nie trzeba do tego przekonywać - dobry stan techniczny pojazdu gwarantuje sprawne pokonanie zaplanowanej trasy, bez strachu o swoje zdrowie i życie. Należy o to bezwzględnie zadbać, gdyż niektóre firmy oferujące usługi transportowe zachęcają klientów chwytliwymi sloganami, które niekoniecznie pokrywają się z rzeczywistością. Jak to zrobić najłatwiej? Otóż w większości przypadków wystarczy rzucić okiem na zdjęcia autokarów z floty danego przewoźnika. Profesjonalne firmy dysponują zwykle rozbudowanym katalogiem zdjęć, prezentujących pojazdy zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. To jasny sygnał, że nie mają absolutnie nic do ukrycia i są pewni swoich usług. Gdy przewoźnik nie oferuje możliwości podglądu fotografii, powinna nam się zapalić lampka ostrzegawcza. Drugą, równie ważną kwestią jest sprawdzenie specyfikacji danego modelu autokaru. Mowa tutaj o parametrach technicznych pojazdu (busy powinny być wymieniane co 2/3 lata ze względu na intensywną eksploatację), a także o jego wyposażeniu (np. klimatyzacja dla pasażerów, system audio/video, dostęp do sieci bezprzewodowej). Warto także zapoznać się z opiniami innych klientów/internautów na temat zarówno samego modelu autobusu, jak i firmy przewozowej.

Doświadczony kierowca to bezstresowa podróż

Przeglądając ogłoszenia firm oferujących wynajem busa z kierowcą, powinniśmy zwrócić również uwagę na to, czy przewoźnik posiada odpowiednie licencje. Są one wymagane m.in. w przypadku przejazdów zagranicznych. Doświadczenie i kompetencje kierowcy to osobna kwestia, wpływająca bezpośrednio na bezpieczeństwo i komfort podróży. Nawet najlepiej wyposażony autokar nie wystarczy, jeśli zawiedzie czynnik ludzki. Uwaga - kierowca z doświadczeniem to niekoniecznie osoba w podeszłym wieku. Wielu pracowników firm przewozowych to osoby w przedziale wiekowym 30-40 lat z wieloletnim stażem za kierownicą. Warto mieć to na uwadze, decydując się na wynajem autobusu z kierowcą.