Zarówno doświadczeni, jak i początkujący kierowcy w trakcie poruszania się samochodem bądź innym pojazdem niewątpliwie mogą trafić na remontowany odcinek drogi. W takich miejscach należy oczywiście zachować ostrożność, a pomóc w tym może nam tymczasowe oznakowanie dróg. Znaki tego typu znajdują również zastosowanie w innych miejscach, dlatego też warto dowiedzieć się więcej na ten temat.

Jakich znaków używa się do tymczasowego oznakowania dróg?

Tymczasowe oznakowanie dróg jest procesem, który należy wykonać w taki sposób, aby od razu wiadomo było, które znaki na danym odcinku drogi aktualnie obowiązują. Wśród tego typu oznaczeń znajdziemy zarówno znaki poziome, jak i te ustawiane pionowo. W przypadku tymczasowych znaków poziomych bardzo ważna jest ich kolorystyka. Jak wiadomo, na drogach, którymi poruszamy się praktycznie codziennie, znajdują się znaki w kolorze białym. Dlatego też, aby móc rozróżnić oznakowanie stałe od oznakowania tymczasowego, w tym drugim przypadku stosuje się oznakowanie poziome w kolorze żółtym. Mamy dzięki temu możliwość wytyczenia trasy przejazdu w trakcie trwającego remontu.

Jeżeli natomiast chodzi o znaki pionowe, to tak naprawdę nie różnią się one praktycznie niczym od tych tradycyjnych. Jednak czasem możemy również spotkać w trakcie pokonywania trasy żółte pionowe znaki informujące nas o obowiązujących zmianach w organizacji ruchu (np. wyznaczają na przykład kierunek objazdu). Wśród tego typu oznaczeń tymczasowych dróg poza tradycyjnymi rozwiązaniami znajdują się również sygnalizatory świetlne, pachołki oraz wcześniej wspomniane przez nas tablice informacyjne. Cały proces związany z planowaniem reorganizacji ruchu, a także ustawienie znaków to prace, którymi powinni zająć się specjaliści z firmy Stanzal Stanisław Zalewski z Łodzi. Jej pracownicy nie tylko umożliwią nam odpowiednie zabezpieczenie dróg, ale też zajmą się usługami związanymi z kierowaniem ruchem drogowym.

W jakich sytuacjach koniecznie musi zostać wykonane tymczasowe oznakowanie dróg?

Jak wiadomo, tymczasowa organizacja ruchu obowiązuje przede wszystkim w trakcie wszelkiego rodzaju prac przeprowadzanych na drogach. Proces ten dotyczy zarówno remontu nawierzchni na drogach miejskich, krajowych i autostradach, jak i na przykład remontu wiaduktów, budowy tras tramwajowych czy nowych dróg. Przepisy oraz wymogi dotyczące tego zagadnienia można znaleźć w rozporządzeniach Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku, oraz 23 września 2003 roku. Oczywiście prace budowlane to nie jedyne sytuacje, w których należy ustawić tymczasowe znaki na drogach. Sytuacja ta bowiem dotyczy często również imprez masowych odbywających się na danym terenie czy wydarzeń sportowych takich jak na przykład bieg maratoński lub wyścigi samochodowe i rowerowe.