Organizacja wycieczek czy wyjazdów służbowych wymaga właściwego zaplanowania transportu. Na polskim rynku działa wiele kierowców przewoźników zajmujących się transportem osobowym. Przewozy pasażerskie są prawnie sklasyfikowane, a działalność z nimi związana jest w pełni legalna. Stanowią też istotną konkurencję dla taksówkarzy. Na czym zatem dokładnie polegają?

Na czym właściwie polega transport osobowy?

Transportem osobowym zajmują się uprawnione do tego osoby. Zaliczają się do nich przewoźnicy drogowi krajowi lub zagraniczni. Są to przedsiębiorcy upoważnieni do prowadzenia działalności gospodarczej opierającej się na przewozie osób. Uprawnieni są do tego na podstawie obowiązujących w poszczególnym państwie przepisów. Tego rodzaju transport drogowy może być organizowany:

  • Na całej trasie jednakowym pojazdem. Przewozi się wówczas jedną grupę pasażerów i dowozi na miejsce startowe.

  • Do miejsca docelowego. Nie obejmuje jazdy powrotnej z osobami podróżującymi.
  • Zakładającego powrót. Polega to na jeździe bez pasażerów do punktu docelowego i przewozie grupy osób do początkowego.

Transport osobowy – regularny, specjalny, okazjonalny i wahadłowy

Transport osobowy można podzielić na regularny, regularny specjalny, wahadłowy i okazjonalny. Tradycyjne regularne przewożenie organizowane przez firmy przewozowe jest publiczne. Polega też na przewozie rzeczy i osób w odpowiednich odstępach czasu na wyznaczonych trasach określonych przepisami. W praktyce oznacza to, że przewozi się osoby wraz z ich bagażami pomiędzy różnymi miejscowościami zgodnie z planem jazdy. Natomiast specjalne przewoźnictwo jest niepubliczne. Najczęściej z przewozu osób busem korzystają pracownicy firm dojeżdżający w ten sposób na miejsce pracy. Okazjonalne usługi transportowe prowadzi się za to za pomocą pojazdów samochodowych mieszczących więcej niż 7 pasażerów, w tym kierowcę. Pojazdy te mogą być zabytkowe lub tradycyjne osobowe. Z kolei transport wahadłowy polega na wielokrotnym przewożeniu zorganizowanych grup pasażerów w obu kierunkach, między punktem początkowym a docelowym.

Przewozy osób busem i samochodem

Przewozy międzynarodowe lub krajowe w obrębie transportu drogowego mogą być wykonywane autobusami, samochodami osobowymi lub pojazdami, których budowa pozwala na podróżowanie 7-9 osobom, w tym kierowcy. Jednak przy płatnych przewozach osób nie ma znaczenia pojemność pojazdów. Ważna jest za to licencja, do której uprawniają stosowne certyfikaty. W przeciwieństwie do kierowców taksówek przewoźnicy nie mogą posiadać taksometrów. Bezpieczeństwo jazdy zapewniają za to stałe kontrole techniczne oraz niezbędne akcesoria je zapewniające np. gaśnice czy apteczka. Popularnymi trasami są przy tym Holandia, Niemcy, Anglia czy Belgia. Nowa i udostępniająca odpowiednio dużą przestrzeń bagażową flota składająca się z samochodów i autokarów to podstawa podróżowania tego rodzaju.

Ciekawą opcją są przewozy pasażerskie skierowane do osób podróżujących samolotami specjalnymi lub pasażerskimi. Dzięki temu można zdążyć na lotnisko lub dotrzeć do hotelu. Zaletą transportu osobowego jest przy tym brak ograniczeń wobec wielkości bagażu jak w przypadku samolotów. W niektórych sytuacjach może być pobierana dodatkowa opłata za nadbagaż. Wszystko zależy jednak od przewoźnika. Warto wiedzieć, że istnieją również specjalne pojazdy przeznaczone do transportu osób niepełnosprawnych.