Uszkodzenie turbosprężarki w naszym pojeździe to konieczność jest natychmiastowej naprawy. W tej sytuacji mamy dwa wyjścia: regeneracja lub wymiana. Pierwsze opcja jest z pewnością znacznie tańsza. Na czym zatem polega regeneracja turbosprężarki? Jakie są pierwsze objawy uszkodzenia tego elementu? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem. Miłej lektury!

Czym jest turbosprężarka?

Turbosprężarka to urządzenie mechaniczne, które służy do doładowania silnika, czyli podkręcenia jego mocy bez powiększania litrażu. Mechanizm ten składa się z umieszczonych na wspólnym wale turbiny i sprężarki. Za pomocą energii gazów spalinowych, turbosprężarka zwiększa ciśnienie wpadającego do komory spalania powietrza. W ten sposób możliwe jest spalanie większych ilości paliwa, co wiąże się ze wzrostem mocy silnika.

Objawy świadczące o uszkodzeniu turbosprężarki

Pierwszym charakterystycznym objawem świadczącym o uszkodzeniu turbiny jest odczuwalny spadek mocy silnika. Możemy wówczas zaobserwować, że samochód nie przyspiesza tak szybko, jak kiedyś bądź nie osiąga maksymalnej prędkości tak szybko jak powinien. Niepokojącym sygnałem mogą być również niecodzienne odgłosy i drgania dochodzące spod maski.

Należy pamiętać, że wszystkie turbosprężarki emitują pewien poziom hałasu. Jednak, gdy dźwięk jest znacznie głośniejszy lub zmienia się w dowolny sposób, może to być oznaką uszkodzenia. Kolejnym objawem świadczącym o awarii jest także zwiększone zadymienie spalin. Mowa o niebieskim jak i czarnym dymie, które mogą być oznaką nieprawidłowej pracy lub awarii turbiny. Dość często zauważalnym sygnałem jest również zbyt wysoki ubytek oleju silnikowego (ślady oleju w przewodach układu dolotowego czy wydechowego).

Regeneracja turbosprężarki - kiedy warto?

Na szczęście w większości przypadków problemy związane z turbosprężarką można wyeliminować poprzez jej regenerację. I tak jak już wspomnieliśmy, regeneracja turbiny opłaca się bardziej niż zakup zupełnie nowej. Jednak taka naprawa to zadanie wyłącznie dla wyspecjalizowanego warsztatu, np. firmy Soltrade z Opoczna.

Na czym polega regeneracja turbosprężarki?

Początkowo należy całe urządzenie rozebrać na części pierwsze i dokładnie wyczyścić wszystkie elementy. Gdy każda część zostanie już obmyta, konieczna jest weryfikacja podzespołów pod kątem uszkodzeń oraz zużycia materiału. Chodzi o sprawdzenie, które elementy mogą być ponownie użyte, a które trzeba koniecznie wymienić na nowe. To pozwoli określić dalsze kroki, jakie powinny składać się na naprawę turbiny.