Samochód w dzisiejszych czasach odgrywa bardzo ważną rolę w życiu wielu z nas. Codziennie jeździmy nim do pracy, szkoły czy na zakupy. Nawet duże korki w godzinach szczytu nie są aż tak problematyczne, żeby zrezygnować z własnego auta. Większość kierowców zwykle decyduje się na kupno samochodów używanych, ponieważ są one zdecydowanie tańsze od tych nowo wyprodukowanych. Jednak to wiąże się z pewnym ryzykiem. Zobacz, na co uważać przy zakupie auta od innego właściciela.

Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu to podstawa

Samochody używane można nabyć na kilka sposobów. Do najpopularniejszych należą odkupienie pojazdu od innego kierowcy lub nabycie auta z komisu samochodowego. Inną opcją jest też kupno aut używanych z salonów samochodowych. Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, zawsze przed dokonaniem transakcji musimy dokładnie obejrzeć samochód, który nas interesuje. Chodzi tu nie tylko o wizualne zobaczenie pojazdu, lecz przede wszystkim jego stan techniczny. Jednak co należy zrobić, aby mieć pewność, że samochód jest sprawy? Osoby, które kupowały używane samochody, uważają, że najlepszym sposobem na sprawdzenie stanu pojazdu, jest odwiedzenie stacji kontroli lub mechanika samochodowego. Wówczas auto może przejść testy i na podstawie wyników stwierdzimy, czy nadaje się do dalszego użytku. Gdyby sprzedawca odmówił nam takiej wizyty, wówczas powinna nam się zapalić czerwona lampka, sugerująca, że może chcieć coś ukryć. Jeżeli chcemy uniknąć takich kłopotów, warto zaznajomić się z pojazdami oferowanymi przez salon samochodowy Auto Mobile Car Silesia z Katowic.

Oprócz zdiagnozowania stanu pojazdu niezbędne jest sprawdzenie numeru VIN pojazdu. Dzięki niemu będziemy mogli dowiedzieć się, jaka jest dotychczasowa historia samochodu. Na podstawie numeru VIN dowiemy się także, czy w pojeździe wszystkie części są oryginalne. Tutaj również powinniśmy mieć się na baczności, ponieważ w sytuacji, gdy właściciel nie chce pokazać lub udostępnić tego numeru, to może chcieć ukryć np. fakt, że pojazd jest powypadkowy. Kolejną istotną rzeczą przy kupnie samochodu są kwestie prawne. Musimy wiedzieć, że stając się właścicielem danego auta, przejmujemy wszelkie związane z nim zobowiązania.

Jak ubezpieczyć używany samochód?

Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem, każdy kierowca posiadający samochód, musi opłacać jego ubezpieczenie OC. Nie inaczej jest w przypadku zakupu auta używanego. W takiej sytuacji możliwe jest ubezpieczenie pojazdu na dwa różne sposoby. Pierwszy z nich to przepisanie polisy z poprzedniego na nowego właściciela. Jednak w takich sytuacjach zawsze musimy liczyć się z tym, że ubezpieczyciel ma prawo do rekalkulacji składki polisy, a to może oznaczać dodatkowe opłaty. Poza tym przepisanie ubezpieczenia to rozwiązanie trwające jedynie do wygaśnięcia jej ważności, a potem niemożliwe jest przedłużenie takiej polisy. Druga opcja to wypowiedzenie starego ubezpieczenia i wykupienie nowej polisy OC. Kupno używanych samochodów to trudne zadanie, jednak z odpowiednią wiedzą, będziemy przygotowani na każdą ewentualność.