Na co zwrócić uwagę podczas zakupu opon?

Materiał partnera
2019-09-24

Opony bez wątpienia są bardzo ważnym elementem samochodów, który w znacznym stopniu wpływa na komfort jazdy oraz bezpieczeństwo. Jeżeli czujemy, że opony, których dotychczas używaliśmy stają się niewystarczające oraz widać na nich poważne ślady zużycia, konieczny będzie zakup nowych opon. Zatem o czym warto pamiętać w trakcie kupna nowego ogumienia?

Dobór właściwego rozmiaru to podstawa

Decydując się na zakup nowego kompletu opon powinniśmy zacząć poszukiwania od określenia ich rozmiaru. Wszyscy producenci określają rozmiary opon do konkretnych modeli samochodów. W celu sprawdzenia, jaki rozmiar opon jest wymagany w naszym pojeździe musimy sięgnąć po instrukcję obsługi, w której są podane informacje na ten temat. W starszych modelach samochodów informacje o rozmiarach opon znajdziemy najczęściej na naklejce znajdującej się po wewnętrznej stronie wlewu paliwa.

Ważnym aspektem są także liczby umieszczone w oznaczeniu danej opony. Przykładem może być oznaczenie 205/55 R16, gdzie pierwsza podana liczba oznacza szerokość opony w milimetrach, druga liczba to procentowy stosunek wysokości ściany bocznej do szerokości opony, natomiast ostatnie oznaczenie dotyczy średnicy felgi, na jaką należy założyć daną oponę. Ostatnie oznaczenie informuje także o typie budowy opony.

Data produkcji opony ma znaczenie

Tak jak w przypadku wielu rozmaitych produktów, tak samo w kwestii opon, im młodsza jest opona, tym powinna być w lepszym stanie. Kupując nowe ogumienie, dostępne np. w firmie Trafica, warto zwrócić uwagę na datę wyprodukowania danej opony, ponieważ polskie prawo daje możliwość sprzedaży fabrycznie nowych opon, które zostały stworzone nawet 3 lata wcześniej. Mieszanka ogumienia przez ten czas zachowuje swoje pierwotne właściwości pod warunkiem, że opony są przechowywane w odpowiednich warunkach. Należy jednak mieć na uwadze to, że po założeniu nowych opon na felgi zaczynają się one dość szybko starzeć. Już po kilku latach jazdy na takich oponach mogą one być nieprzydatne.

Zdarza się nawet, że kierowcy używają opon kilkuletnich, jednakże ze względu na twardnienie gumy jazda na takim ogumieniu może być dość ryzykowna. Dlatego zaleca się dokładną analizę symbolu DOT, który znajduje się na boku opony. Symbol ten składa się z czterech cyfr. Dwie pierwsze oznaczają tydzień produkcji, a dwie kolejne rok wyprodukowania.

Prędkość i nośność opon

Przy zakupie opon warto zwrócić także uwagę na inne parametry, a mianowicie ich nośność i prędkość. Każda opona poruszająca się po krajach Unii Europejskiej musi posiadać stosowne oznaczenia. Indeks prędkości oznaczany jest literami alfabetu, od A1 do Y. W tych oznaczeniach kryją się informacje dotyczące maksymalnej prędkości, przy której opony zachowują swoje pierwotne parametry. W związku z tym należy odpowiednio dopasować opony pod tym względem do potencjału napędowego auta. Podobnie sytuacja wygląda jeśli chodzi o nośność opon. Nośność wyraża się w kilogramach.

Kupując nowe opony do samochodu powinniśmy zwracać uwagę na kilka ważnych rzeczy, które z pewnością mają ogromne znaczenie na komfort i bezpieczeństwo w trakcie jazdy.

Opracowanie artykułu:

Trafica. M. Kurowski

ul. Lipowa 18, 08-103 Nowe Opole mazowieckie
e-mail
www
telefon