Najczęstsze usterki w samochodach osobowych

Materiał partnera
2019-11-29

Według statystyk jedną z najczęstszych powodów wizyty u mechanika są problemy z silnikiem. Jak wiadomo, jest to serce całego pojazdu, jednak ze względu na niewłaściwą eksploatację lub mechaniczne uszkodzenia, może dojść do mniej lub bardziej poważnych usterek. Wielu kierowców ma także problemy z akumulatorem. Co ciekawe, bardzo dużo aut ma niesprawną klimatyzację samochodową, którą wbrew pozorom także należy szybko naprawić.


Kiedy należy się udać do mechanika samochodowego?

Wielu kierowców najczęściej udaje się do warsztatu na przegląd lub wymianę opon, jednak ze względu na dużą awaryjność niektórych pojazdów, należy odwiedzać warsztat znacznie częściej. Nowe auta, które są naszpikowane elektroniką, wbrew pozorom nie są takie bezawaryjne. Jednym z najpopularniejszych awarii w nowych samochodach jest klimatyzacja. W przypadku używanych aut, sprzedawcy często ukrywają fakt o niesprawnym systemie chłodzenia. Praca mechaników w większości przypadków polega na wyczyszczeniu oraz wymianie filtrów. Jeśli kierowca odczuwa, że jazda z włączoną klimatyzacją staje się nieprzyjemna, a cyrkulacja powietrza niewłaściwa, należy jak najszybciej oddać auto do warsztatu. Co więcej, w kanałach klimatyzacji mogą pojawiać się grzyby, które mają bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. W takim wypadku należy przeprowadzić odgrzybianie klimatyzacji samochodowej. 


W przypadku gdy przy odpalaniu samochodu pojawia się kontrolka silnika, nie należy tego bagatelizować. Tak zwane “check engine” nie musi oznaczać na szczęście poważnej awarii, jednak należy jak najszybciej zidentyfikować problem. Warto zaznaczyć, że jeżeli kontrolka ma kolor żółty, oznacza to drugi stopień zagrożenia. Prawdopodobnie wystąpił błąd jednego z czujników lub usterka jest tylko chwilowa. Czerwone kontrolki oznaczają z kolei poważną awarię jednego z głównych układów w samochodzie. W takim wypadku należy niezwłocznie udać się do warsztatu samochodowego w celu znalezienia przyczyny i naprawy silnika. 


Jak wybrać dobry warsztat samochodowy?

Jak tłumaczy ekspert z firmy Wrocławska Klinika Samochodowa, dobry warsztat powinien cechować się przede wszystkim być uczciwy wobec klienta. Przed podjęciem decyzji, warto zobaczyć w internecie opinie od zadowolonych klientów. Można także poprosić znajomych o polecenie dobrej kliniki samochodowej. Co więcej, dobry mechanik powinien cechować się nienagannym podejściem do klienta oraz obchodzić się z samochodem tak, jakby to był jego własny.

Opracowanie artykułu:

Wrocławska Klinika Samochodowa Paweł Jędrasik

Wilczycka 1, 51-361 Wilczyce dolnośląskie
e-mail
www