Najważniejsze informacje o wulkanizacji

Materiał partnera
2019-10-07

Wulkanizacja opon to jedna ze stałych czynności, jakie wykonane muszą być, aby właściciel samochodu mógł cieszyć się bezpieczeństwem i nienagannymi oponami. Wyważanie kół i wulkanizacja opon nie może odbyć się w przypadkowej wulkanizacji. Opisany zabieg, dokonany przez doświadczonego wulkanizatora gwarantuje udaną naprawę ogumienia. Zobacz, na czym polega wulkanizacja i uchroń się przed wizytą w amatorskim zakładzie wulkanizacyjnym.

Na czym polega wulkanizacja opon? W jaki sposób przyczynia się do ochrony środowiska?

Historia wulkanizacji opon sięga XIX wieku. Amerykański chemik i inżynier Charles Goodyear, jako pierwszy opatentował metodę obróbki kauczuku. Dodał do niego rozdrobnioną siarkę, a otrzymaną pastę podgrzewał do około 150°C, w ten sposób odbył się proces sieciowania. Tworzywo uzyskane w procesie wulkanizacji kauczuku to guma wulkanizowana. Na przestrzeni lat, pojęcie wulkanizacji ewoluowało. Dzisiaj termin ten rozumie się, jako proces sieciowania kauczuku, naprawy opon oraz ich bieżnikowanie. 

Jakimi sposobami wulkanizator dokonuje zmian w ogumieniu?

W zależności od uszkodzenia, wulkanizator, może posłużyć się jedną z wymienionych niżej metod:

  1. wulkanizacja na gorąco - wymaga doświadczonego wulkanizatora, który musi uwzględnić takie czynniki, jak umiejscowienie uszkodzenia (czoło, bok, bark), elastyczność mieszanki bazowej oraz przede wszystkim jej zużycie i stan; polega na odtworzeniu brakującego elementu gumy, wykorzystuje do tego specjalną mieszankę przyrządzoną w pełnym procesie wulkanizacji, poprzez podgrzewanie z użyciem odpowiednio dobranej temperatury i przede wszystkim proporcji składników, możliwe jest uzyskanie prawie identyczną do oryginalnej gumy.
  2. wulkanizacja na zimno, zwana również chemiczną - jak mówi specjalista z zakładu wulkanizacyjnego Mateo mieszczącego się w miejscowości Mirków, najczęściej używana w uszkodzeniach punktowych, polega na wypełnieniu uszkodzenia specjalnym środkiem chemicznym, który uzupełnia braki i wiąże uszkodzony obszar.

Wulkanizacja opon to serwis, którego potrzebuje każdy samochód. Warto zapoznać się z charakterystyką tej procedury, aby uniknąć współpracy z amatorami. Nieprawidłowy serwis opon może spowodować uszkodzenie ogumienia. Posiadając podstawową wiedzę o wulkanizacji opon, bez problemu będziesz w stanie wybrać doświadczonego wulkanizatora.