Doświadczeni kierowcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że pojawiająca się na wyświetlaczu deski rozdzielczej kontrolka i towarzyszący jej charakterystyczny dźwięk, to w zdecydowanej większości przypadków zwiastun finansowej tragedii. Awaria podzespołów jednostki napędowej może być bardzo kosztowna. Jako że jej przyczyny mogą być absolutnie różne, warto zadbać o profesjonalną pomoc. W jakim zakresie można ją uzyskać?

Silniki samochodowe – co ulega awarii najczęściej?

Awaria silnika to pojęcie bardzo ogólne, którego mianem najczęściej określana jest sytuacja, gdzie uszkodzeniu ulega jeden z istotnych komponentów, mający wpływ na wydajną pracę jednostki napędowej. W takiej sytuacji konieczny może być remont silnika. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z silnikiem wolnossącym, czy też silnikiem wysokoprężnym, awarii ulec mogą różne elementy, charakterystyczne dla danej technologii. Właściciele aut z jednostkami Diesla zmagać muszą się m.in. z awariami turbosprężarek, wciąż niedomagającymi układami wtrysku mieszanki paliwowej, czyli wtryskiwaczami lub pompowtryskiwaczami i szybko zużywającymi się świecami żarowymi.

Posiadacze aut benzynowych z pewnością powinni obawiać się niszczącego wpływu korozji na układ wydechowy oraz uszkodzeń czujników położenia wału korbowego i położenia wałków rozrządu. Zdarzają się jednak sytuacje, w których o niewłaściwej pracy podzespołów kontrolka nas nie poinformuje. Jakie objawy powinny zwrócić naszą uwagę?

Uszkodzony silnik – objawy

Uszkodzone elementy silnika z pewnością dadzą o sobie znać, choć wbrew powszechnie panującej opinii, wcale nie muszą wiązać się z tym, że auto przestanie odpalać. W każdym z przypadków bardzo charakterystyczny jest wyraźny spadek mocy jednostki napędowej, który często występuje równocześnie do znacznie zwiększonego spalania paliwa. Usterkę rozpoznać można także po drganiach, których siła potrafi czasami przenieść się nawet bezpośrednio do kabiny. O złym stanie silnika poinformuje nas także ilość i kolor wydobywających się w wydechu spalin. Baczną uwagę należy poświęcić obrotomierzowi. Falująca wskazówka w zakresie większym niż 100 obrotów na minutę to pierwszy znak, że powinniśmy udać się na przeprowadzenie diagnostyki komputerowej.

Warto w tej kwestii zaufać najbardziej doświadczonym mechanikom, do których zdecydowanie zalicza się firma KG Autoservice. Bardzo rzadko dzieje się tak, że uszkodzenie silnika natychmiastowo przyczynia się do jego zniszczenia no, chyba że mowa o spadającym rozrządzie. Zdecydowanie częściej awarie są wynikiem wielomiesięcznych zaniedbań, spowodowanych przez różne czynniki. W przypadku silników niezwykle ważna jest profilaktyka i czas reakcji. Im szybciej zauważymy, że dzieje się coś niezwykłego, tym lepiej dla naszego portfela.

Szeroka oferta KG Autoservice

Mechanika samochodowa to specjalność warsztatu KG Autoservice z Gdańska. Doświadczeni mechanicy serwisują i naprawiają samochody osobowych oraz dostawcze marek Audi, Seat, Cupra, Skoda i Volkswagen. KG Autoservice oprócz remontów silników oferuje: naprawę układu kierowniczego, wydechowego zawieszeń pneumatycznych, wymianę sprzęgła i naprawę skrzyni biegów. Ponadto w warsztacie szybko i sprawnie wymienione zostaną filtry oraz płyny eksploatacyjne. Firma oferuje również serwis opon, klimatyzacji samochodowej oraz naprawy blacharsko-lakiernicze. Postaw na sprawdzonych fachowców!