Nowoczesna metoda PDR w zakresie usuwania wgnieceń na karoserii samochodu

Materiał partnera
2019-10-03

W trakcie normalnej eksploatacji samochodu osobowego na jego nadwoziu powstają różnego rodzaju wgniecenia, których usunięcie większości kierowców kojarzy się z koniecznością wizyty w zakładzie blacharsko-lakierniczym. Kosztowne prace związane z regeneracją elementu to jednak przeszłość – istnieją bowiem nowoczesne rozwiązania w zakresie usuwania wgnieceń, takie jak np. PDR. Na czym dokładnie polega?

Gradobicie, kolizje i wiele innych przyczyn wgnieceń

Wgniecenia na karoserii samochodów powstają z różnych przyczyn. Często są efektem stłuczek parkingowych i wielu innych typów kolizji, jakie spotykają kierowców. Nierzadko wgniecenia pojawiają się także ze względu na niekorzystne zjawiska pogodowe, np. gradobicie czy silne wiatry doprowadzające do uderzeń elementów architektury zewnętrznej w nadwozie samochodu. Uszkodzenia karoserii są przede wszystkim nieestetyczne, dlatego większość kierowców posiadających auto z jednym lub wieloma wgnieceniami szuka skutecznego rozwiązania w zakresie ich wyeliminowania.

Kosztowna wizyta w zakładzie blacharsko-lakierniczym i ponowne malowanie elementu to jednak ostateczność. Takie działanie lepiej sprawdza się przy sporych uszkodzeniach. Przy mniejszych wgnieceniach lepiej sprawdzi się oferowana przez AUTO-TELL metoda PDR. Usługi w tym zakresie obejmują przywrócenie doskonałego stanu nadwozia samochodu bez konieczności ponownego malowania uszkodzonego fragmentu. Nowoczesna technika stosowana jest coraz chętniej przez wiele warsztatów – czym się dokładnie wyróżnia?

Usuwanie wgnieceń metodą PDR

Rozwinięciem skrótu PDR jest angielskojęzyczny zwrot Paintless Dent Repair, który oznacza naprawę nadwozia bez konieczności jego lakierowania. Dzięki zrealizowaniu takiej regeneracji uszkodzonej karoserii nie jest naruszana struktura oryginalnego lakieru, co jest bardzo istotne. Specjaliści nie wykorzystują również charakterystycznej dla napraw blacharskich szpachli, a wgniecenia usuwane są w pełni profesjonalnie z wykorzystaniem dwóch metod wchodzących w zakres technologii PDR.

 


Istnieją dwie podstawowe metody usuwania wgnieceń. Pierwsza metoda polega na masowaniu blachy od wewnętrznej strony aż do uzyskania pierwotnego kształtu karoserii. To znacznie bardziej inwazyjna metoda, niekiedy wymaga demontażu wewnętrznych elementów auta.

W przypadku, gdy uszkodzony jest tak zwany profil zamknięty nadwozia, stosujemy metodę Glue Puller oraz naprawę Smart.

 

Ta metoda polega na wyciągnięciu wgniecenia za pomocą specjalistycznych narzędzi i kleju, celem zabiegu jest wyciągnięcie wgniecenia od zewnętrznej strony nadwozia, tak aby przywrócić pierwotny kształt naprawianego elementu.  Ta metoda uchodzi za nieinwazyjną.

 


Niezależnie od charakteru naprawy karoserii metodą PDR, kluczowym jej elementem jest lampa gwarantująca parametry sprawdzające się właśnie przy eliminowaniu wgnieceń. Doświadczony i wykwalifikowany pracownik zakładu zajmującego się usuwaniem uszkodzeń karoserii metodą PDR będzie w stanie dopasować właściwy rodzaj planowanych prac i wykona je w taki sposób, by przywrócić wygląd nadwozia do pierwotnego stanu.

Opracowanie artykułu:

AUTO-TELL Cezary Grzywacz

02 Lipniaki 35 Kąkolewnica lubelskie
e-mail
www