Myjąc samochód, nie tylko dbasz o porządek, ale przede wszystkim chronisz delikatne części i karoserię przed korozją. Ważne jest, aby robić to regularnie i używać wyłącznie specjalnych środków, przystosowanych do mycia i pielęgnacji auta. O jakich elementach musisz pamiętać i czy wszystkie myjnie będą całkowicie bezpieczne dla lakieru Twojego samochodu?

 

Jak sprzątać wnętrze?

Wnętrze samochodu zawsze zaczynamy sprzątać od pozbycia się wszystkich przedmiotów, które mogłyby utrudniać swobodne czyszczenie. Pierwszym etapem jest wyjęcie wycieraczek i dokładne odkurzenie całego wnętrza – podłogi oraz siedzeń. Następnie za pomocą miękkiej, wilgotnej ściereczki przecieramy wszystkie elementy plastikowe i skórzane. Problem może stanowić pranie foteli, zwłaszcza jeśli są mocno ubrudzone, gdyż bardzo często powstają plamy. Lepszym rozwiązaniem jest oddanie samochodu do profesjonalnej ręcznej myjni, która jest wyposażona w specjalistyczne urządzenia piorące i wysokiej jakości środki czystości.

 

Jeżeli mimo ryzyka powstania plam i odbarwień decydujesz się na samodzielne wypranie tapicerki, zawsze rób to w ciepły i suchy dzień, gdyż musi ona dokładnie wyschnąć. W wilgotnych siedzenia może zacząć rozwijać się pleśń, co poskutkuje niszczeniem tapicerki oraz wydzielaniem się nieprzyjemnego zapachu.

 

Zadbaj o karoserię!

W pielęgnacji lakieru nie chodzi tylko o dokładne umycie, choć jest to podstawowy element. Kierowcy zdecydowanie za rzadko czyszczą swoje samochody! Żeby dobrze zabezpieczyć karoserię, warto robić to regularnie co tydzień, a raz w miesiącu dodatkowo zastosować woski, chroniące lakier przed korozją oraz powstawaniem zarysowań i uszkodzeń na skutek niesprzyjających warunków środowiska.

 

Myjnia – którą najlepiej wybrać?

Wybierając myjnie, trzeba przede wszystkim unikać miejsc, które w procesie czyszczenia lakieru wykorzystują wielorazowe szczotki i szmatki. Pozostałe na nich drobinki brudu i piasku to niestety peeling dla karoserii, który powoduje liczne zarysowania. Niezbyt dobrym pomysłem są również myjnie automatyczne, bo choć łatwe i szybkie w obsłudze – również nie sprzyjają lakierowi. O wiele lepiej prezentują się myjnie samoobsługowe bezdotykowe i choć jest to metoda „na szybko”, będzie najmniej inwazyjna.

Najbezpieczniejsze jest oczywiście mycie ręczne, a wybierając firmę świadczącą tego typu usługi mamy gwarancję, że odbierzemy nas samochód w perfekcyjnym stanie. Ręczna myjnia Katarzyny Miszkiewicz mieści się we Wrocławiu, a w procesie czyszczenia wszystkich elementów aut wykorzystuje najwyższej jakości środki i urządzenia od zaufanych producentów.