Wypadki chodzą po ludziach. Nawet najlepszemu kierowcy może zdarzyć się kolizja drogowa, której efektem będzie postępowanie ubezpieczeniowe. Większość firm ubezpieczeniowych korzysta z usług współpracujących z nimi rzeczoznawców, którzy oceniają szkody. Niejednokrotnie zdarza się jednak tak, że przygotowana przez nich wycenia jest niesprawiedliwa z punktu widzenia kierowcy. W takim przypadku warto skorzystać z usług niezależnego specjalisty – rzeczoznawcy motoryzacyjnego.

 Jak rzeczoznawca powołany przez ubezpieczyciela zaniża wycenę?

Poważny wypadek samochodowy, drobna stłuczka na parkingu czy mała kolizja z rowerzystą… wszystkie te sytuacje wiążą się z mniejszym lub większym uszkodzeniem samochodu. Jeśli podobne zdarzenia nastąpiły z naszej winy, często  spisujemy wraz ze stroną poszkodowaną stosowane oświadczenie i wymieniamy się numerami polis ubezpieczeniowych. Koszt naprawy w warsztacie samochodowym wskazanym przez ubezpieczyciela oszacowano na 10 000 złotych, tymczasem powołany przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe rzeczoznawca wycenił szkodę na zaledwie 3000 złotych. Czujemy się potraktowani niesprawiedliwie i zastanawiamy się skąd taka różnica w opinii obu specjalistów. Opinię rzeczoznawcy powołanego przez dany zakład ubezpieczeń ciężko uznać za bezstronną. Przede wszystkim będzie on bronił interesów swojego pracodawcy. Ekspertyza wykonana przez ubezpieczyciela bardzo często zakłada użycie do naprawy auta używanych części zamiennych. Zdarza się, że rzeczoznawca zaniża również koszty robocizny lub usiłuje udowodnić, że dana usterka miała miejsce jeszcze przed kolizją. Na szczęście nie musimy godzić się na podobne traktowanie. Jeśli czujemy się pokrzywdzeni, a rozmowy z ubezpieczycielem nie przynoszą oczekiwanych skutków, warto zdecydować się  na powołanie niezależnego rzeczoznawcy motoryzacyjnego. Dlaczego?

Niezależny ekspert – bezstronna i szczegółowa opinia

Kiedy liczne odwołania od decyzji rzeczoznawcy pracującego dla Towarzystwa Ubezpieczeniowego nie przynoszą skutku, pomóc może tylko niezależny rzeczoznawca motoryzacyjny, którego szczegółowa opinia stanie się podstawą do wytoczenia procesu cywilnego przeciwko Towarzystwu Ubezpieczeniowemu. Zdarza się, że rozbieżności pomiędzy opiniami obu specjalistów, różnią się diametralnie. Jak przekonuje pan Paweł Lewandowski – niezależny rzeczoznawca motoryzacyjny- w takich sytuacjach sąd powołuje dodatkowo biegłego rzeczoznawcę sądowego, którego ekspertyza jest najczęściej bardzo zbliżona do opinii niezależnego eksperta, powołanego przez pokrzywdzonego. W większości przypadków kierowcy udaje się uzyskać satysfakcjonujące świadczenie na drodze procesowej. Można więc z całą pewnością stwierdzić, że współpraca z niezależnym rzeczoznawcą motoryzacyjnym jest opłacalna. Pozwala ona uchronić się przed nieuczciwością ubezpieczyciela oraz daje rzetelny obraz rzeczywistych kosztów, związanych z naprawą samochodu po stłuczce czy też wypadku drogowym.