Ogrzewanie postojowe to rozwiązanie niebywale komfortowe. W chłodniejsze dni lub też w czasie siarczystych mrozów kierowca nie musi przygotowywać auta do jazdy, nawet przez kilkanaście minut rozmrażając szyby oraz rozgrzewając silnik. Specjalny system uruchamiany zdalnie sam doprowadza temperaturę kokpitu do pożądanej temperatury. Takie rozwiązanie wymaga jednak odpowiedniego zaprojektowania. Tym zajmuje się firma SEB-TOM z Jeleniej Góry, która montuje również szyberdachy, oraz serwisuje klimatyzacje samochodowe.

Kiedy warto stosować ogrzewanie postojowe?

Firma SEB-TOM poleca wdrażać ogrzewanie postojowe zarówno w autach osobowych, jak i w samochodach dostawczych, ciągnikach siodłowych, w maszynach rolnych oraz w maszynach specjalistycznych. Niezależne jest też to, czy mamy do czynienia z nowoczesnymi i silnie zelektronizowanymi pojazdami, czy też z tymi starszych generacji.

Zespół z Jeleniej Góry szczególnie poleca ogrzewanie postojowe w busach, autobusach oraz autokarach. Klienci mogą wybrać ogrzewanie postojowe wodne lub powietrze uznanej marki WEBASTO.

Jak działa ogrzewanie postojowe?

Specjaliści firmy SEB-TOM zawsze dokładnie tłumaczą klientom zasady działania ogrzewania postojowego. W przypadku instalacji wodnej pod maską pojazdu w komorze silnika montowany jest specjalny agregat, który łączy się z obiegiem cieczy chłodniczej silnika. To właśnie on podgrzewa płyn krążący w całym układzie, zwiększając temperaturę silnika i kierując ciepło do podzespołów wentylacyjnych.

Całkowicie inaczej działa zaś ogrzewanie postojowe powietrzne. Eksperci SEB-TOM podkreślają, że jego działanie polega na zasysaniu chłodnego powietrza, ogrzaniu go również przez specjalny agregat, a następnie przesunięciu ciepłej masy do wnętrza kabiny czy przestrzeni ładunkowej. Takie rozwiązanie jest jeszcze bardziej skuteczne.

Korzyści wynikające ze stosowania ogrzewania postojowego

Stosowanie ogrzewania postojowego przynosi kierowcom wiele korzyści niezależnie od tego, czy kierowca wybierze system powietrzny, czy też wodny. W obu przypadkach ogrzewanie to wpływa na lepszą pracę silnika i jego rozruch podczas niskich temperatur. Dodatkowo liczyć można na szybkie rozmrażanie szyb oraz wyeliminowanie zjawiska ich zaparowania. Firma SEB-TOM dba też o to, by cała instalacja nie pobierała zbyt dużej ilości prądu. Dobrze przygotowane ogrzewanie postojowe jest zatem ekonomiczne i można sterować nim poprzez smartfon.

Największą jego zaletą jest jednak to, że we wnętrzu auta utrzymywania jest przyjemna temperatura, również w czasie dłuższego postoju. Ogrzewanie postojowe działa zaś tak, by ciepło w samochodzie nie było powiązane z pracą silnika. Jednostka napędowa jest również zabezpieczona przed usterkami. Silnik rozpoczyna bowiem swoją pracę po wcześniejszym zewnętrznym ogrzaniu. Wyeliminowane są niekorzystne dla samochodu „zimne starty”. Ogrzewanie postojowe od SEB-TOM to także gwarancja obniżenia emisyjności spalin pojazdu.