Właściciele samochodów zazwyczaj interesują się swoimi oponami dwa razy w roku – wtedy, kiedy trzeba je zmienić z letnich na zimowe i wówczas, gdy ogumienie zimowe powinno zostać zastąpione oponami, które sprawdzą się w ciepłych i nieśliskich miesiącach. Tymczasem ogumienie warto oglądać znacznie częściej. Na co zwracać uwagę przy przeglądzie opon i dlaczego warto wybrać się do Zakładu Wulkanizacyjnego z Włocławka na wyważanie kół?

Jak sprawdzić stan opon?

Sprawdzenie stanu opon należy zacząć od kontroli bieżnika. Co ciekawe, ten parametr jest regulowany również przez kodeks drogowy, w którym można znaleźć informacje o tym, że minimalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 milimetra. Warto wiedzieć, że gwarancją bezpiecznej jazdy jest przynajmniej trzymilimetrowy bieżnik w oponach letnich i minimum czteromilimetrowy bieżnik w ogumieniu zimowym. Kolejną rzeczą, którą należy sprawdzić, jest data produkcji opon. Nierzadko kierowcy decydują się na zakup ogumienia używanego i nie ma w tym nic złego, dopóki rzeczywiście nadaje się ono do jazdy. Należy podkreślić, że maksymalny wiek ogumienia to 10 lat, choć większość producentów zaleca zakup nowych opon już po 6 latach od ich produkcji. Właściciele samochodów powinni pamiętać również o regularnym odwiedzaniu zakładu wulkanizacyjnego w celu ich wyważenia.

Dlaczego wyważanie kół jest tak istotne?

Wyważanie kół ma niebagatelne znaczenie przede wszystkim dla bezpieczeństwa jazdy. Niewyważone koła to bowiem większe ryzyko problemów z przyczepnością samochodu do drogi, ale również z opanowaniem pojazdu. Warto zawrócić uwagę na to, że prawidłowość tego procesu zależy od doświadczenia specjalistów. Właśnie z tego względu warto zaufać Zakładowi Wulkanizacyjnemu z Włocławka, który od ponad dwudziestu lat zajmuje się zarówno wyważaniem kół, jak i serwisem opon, a także ich montażem i konserwacją. Wyważenie kół ma wpływ również na komfort jazdy, a wszystko za sprawą wyeliminowania problemu nierównego zużycia kół. Co więcej, wizyta w zakładzie wulkanizacyjnym przyczyni się również do dbałości o stan zawieszenia, układu kierowniczego oraz łożysk.

Warto podkreślić, że wyważanie kół powinno odbywać się częściej, niż tylko na przeglądach. Szacuje się, że do zakładu wulkanizacyjnego warto wybrać się po przejechaniu maksymalnie 15 tysięcy kilometrów, a także wtedy, kiedy kierowcy zdarzyło się niefortunnie podjechać na krawężnik. Kierowcy powinni pamiętać o tym, jak ważna jest regularna kontrola stanu opon oraz jak istotną rolę dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy odgrywa wyważenie kół.