Wybór całorocznych opon jest niezwykle istotny. Odpowiednie opony to pewność bezpiecznej jazdy samochodem przez lata. Najlepiej, jeśli opony samochodowe są tanie, wytrzymałe i pozwalają na osiąganie długich dystansów. Często wiąże się to z wyborem pomiędzy ceną a jakością produktu. Na które opony się zdecydować? Opony używane czy nowe? Nasz poradnik pomoże Ci wybrać najlepsze opony do samochodu.

Używane czy nowe opony? 

Każdy kierowca w którymś momencie staje przed koniecznością wymiany opon. Najczęściej dochodzi do wyboru między używanymi a nowymi oponami. Używane opony są zdecydowanie tańsze od nowych. Jednak należy pamiętać, że ich zakup często wiąże się z niebezpieczeństwem nieprzydatności. Nowe opony choć droższe, nie wiążą się z tego typu ryzykiem. Dlatego też przy wyborze ogumienia warto skorzystać z usług wulkanizatora.

Poszukiwania nowych opon warto rozpocząć od badania rynku i śledzenia promocji. Często zarówno nowe, jak i używane opony samochodowe letnie i zimowe można kupić w serwisach w naprawdę atrakcyjnych cenach.

Opony używane  na co zwracać uwagę?

Jeśli jednak chcesz zaoszczędzić pieniądze na oponach, przed zakupem opon używanych powinieneś zwrócić uwagę na:

  • Zużycie bieżnika,
  • Czas użytkowania,
  • Wiek (opony): najczęściej data produkcji jest specjalnie oznaczona. Informacja o niej powinna się znaleźć na etykiecie opony,
  • Skład zestawu,
  • Rozmiar i typ gum.

Standardowa żywotność opon wynosi ok. 5-6 lat. Po przekroczeniu tego okresu mieszanka gumowa, z której została wykonana opona, traci swoje podstawowe właściwości. Wówczas opony zaczynają szwankować. Wpływa to na przyczepność  opon na mokrej powierzchni i może prowadzić do wypadku na drodze. Dobrą alternatywą dla używanych opon są tanie opony ekonomiczne. Opony klasy ekonomicznej mają gwarancję.

Trudno ocenić samodzielnie bez odpowiedniej wiedzy jakość opon. Warto w tym celu udać się do sprawdzonego serwisu samochodowego. Fachowiec oceni na miejscu klasę opon  i zwróci uwagę na ewentualne wady, uniemożliwiające ich bezpieczne użytkowanie.

Jak ochronić się przed zakupem wadliwych opon?

Zakupu całorocznych opon, jak i każdych innych części auta należy dokonywać wyłącznie w autoryzowanych sklepach. Najlepiej przed dokonaniem zakupu osobiście obejrzeć wybrany produkt. Ułatwi to znalezienie możliwych defektów. Z tego powodu należy się wystrzegać sklepów internetowych i sprzedaży wysyłkowej.

Podstawą bezpiecznej jazdy i funkcjonalności opon samochodowych są felgi. Niezależnie od tego, na jakie opony całoroczne się zdecydujemy, najlepiej postawić na felgi od sprawdzonych marek. Wówczas mamy pewność, że zostały poddane specjalnym testom jakości, zapewniających bezpieczeństwo i wytrzymałość produktu.

Testy jakości badają:

  • Odporność: np. na korozję,

  • Umiejętność skręcania i toczenia,

  • Reakcje na możliwe zderzenia.

Do zakupionych felg powinien być obowiązkowo dołączony certyfikat. Często specjalne oznaczenie znajduje się na ich wewnętrznej stronie.

Zakup kompletu opon i felg warto skonsultować z fachowcem z serwisu samochodowego. Specjalista pomoże nam wybrać zestaw dopasowany do konkretnego modelu auta oraz stylu jazdy. Konsultacja pozwoli na ocenę produktu, jego bezpieczeństwa oraz spełniania warunków  określanych przez przepisy drogowe.