Po czy możesz rozpoznać zbliżającą się awarię manualnej skrzyni biegów?

Materiał partnera
2019-04-18

Skrzynia biegów jest podczas jazdy szczególnie narażona na nadmierną eksploatację. Zwłaszcza że mało kto pamięta o regularnej jej regeneracji. Kierowcy zwykle bagatelizują problem i pojawiają się u mechanika, kiedy jest już za późno na rutynowe czynności. Jakie objawy mogą świadczyć o niesprawnej skrzyni biegów i kiedy jej naprawa okaże się nieopłacalna?


Po czym poznać zepsutą skrzynię?

Niesprawna skrzynia biegów daje o sobie znać na długo przed całkowitym zepsuciem się. Wielu kierowców jednak odwleka wizytę w warsztacie ze względu na brak czasu lub obawy przed wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Co gorsza, niektórzy decydują się na samodzielne naprawy, a w przypadku osób niedoświadczonych będzie to strzał w kolano. Skrzynia biegów jest elementem dość skomplikowanym, dlatego wymaga profesjonalnej diagnostyki


Najczęstsze objawy usterek w obrębie skrzyni biegów to:

  • zgrzytanie podczas każdorazowej zmiany biegu – pojawia się w momencie wprowadzania biegów na swoje miejsce;
  • luźny drążek – można wyczuć go nawet podczas postoju;
  • charakterystyczne stuknięcie podczas zmiany biegu;
  • w momencie dociskania pedału gazu może pojawiać się „rwanie” drążka;
  • wycie i piski wydobywające się ze skrzyni podczas jazdy.


Wymiana czy naprawa?

Żeby chronić skrzynię przed awarią, musisz dbać o nią już od dnia zakupu auta. Tomasz Drabik  z mieszczącej się w Batorowie firmy Dtm przypomina, aby przestrzegać trzech podstawowych zasad:

  1.      Unikać niskich obrotów silnika, które występują przy prowadzeniu typu EcoDriving.
  2.      Pilnować stan oleju w skrzyni biegów.
  3.      Zawsze do końca wciskać sprzęgło podczas zmiany biegów.

Awarie skrzyni biegów nie należą do najtańszych, dlatego kierowcy bardzo się ich obawiają. Wiele z nich jest jednak na własne życzenie, gdyż przy odpowiednio wczesnej reakcji, problem mógł być wyeliminowany. Naprawa skrzyni biegów jest ostatnią deską ratunku, gdyż całkowita wymiana wiąże się z kosztem w granicach 15-40 tysięcy złotych! Z tego powodu w starszych samochodach całkowite zepsucie się manualnej skrzyni oznacza pożegnanie się ze swoim wozem.


Opracowanie artykułu:

Tomasz Drabik Dtm Naprawa Skrzyń Biegów

ul. Stefana Batorego 101, 62-080 Batorowo wielkopolskie
e-mail