Wiadomo, że awarie na drodze przytrafiają się każdemu kierowcy, a mimo to, kiedy pada na nas, jesteśmy zaskoczeni i zdezorientowani. Często pierwszym odruchem jest sięgnięcie po telefon i wykręcenie numeru pomocy drogowej. Warto pamiętać, że z wieloma usterkami można sobie poradzić samemu, mimo to nie trzeba się kurczowo trzymać samodzielności – proszenie o pomoc w trudnych sytuacjach jest jak najbardziej wskazane!

Awaria na drodze

Pomoc drogowa to często jedyne rozwiązanie problemów, które mogą spotkać nas na drodze, jednak nie każda awaria wymaga interwencji profesjonalistów z lawetą w zanadrzu. Wiele usterek da się usunąć na własną rękę zwłaszcza, jeżeli mamy zaprzyjaźnionego mechanika, do którego możemy zadzwonić z prośbą o poradę. Dlatego przed wybraniem numeru pomocy drogowe, warto chwilę zastanowić się nad dalszymi krokami, a w międzyczasie zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników drogowych – ustawić trójkąt ostrzegawczy i włączyć awaryjne światła lub jeśli to możliwe usunąć niesprawne auto z drogi. Zapewni to nam trochę czasu na wymianę przebitej opony lub uzupełnienie oleju.

Można też zadzwonić po pomoc do przyjaciela, który przywiezie nam kable rozruchowe lub zgodzi się odholować nas oraz nasz „martwy” pojazd do najbliższego mechanika. Niestety, będąc daleko w trasie nie lepiej nie nadużywać dobroci znajomych i prosić ich, żeby przyjechali po nas do miejsca oddalonego o 150 km. W takich momentach jesteśmy zdani na siebie oraz na pomoc drogową. Na szczęście mając smartfona pod ręką znalezienie odpowiedniej firmy oferującej holowanie aut osobowych nie zajmie nam wiele czasu. Warto jednak w pierwszej kolejności zadzwonić do ubezpieczyciela, być może w ramach wykupionego pakietu mamy możliwość skorzystania z darmowego holowania.

Kiedy pomoc drogowa jest konieczna?

Najprościej rzecz ujmując – wtedy, kiedy nie jesteśmy w stanie poradzić sobie na własną rękę. Auto, którego nie możemy uruchomić musi zostać w końcu usunięte z drogi lub pobocza, wiec pomoc firm pokroju Gaz Serwis 4x4 jest nieodzowna. Posiadają one w zanadrzu wszelkie niezbędne narzędzia potrzebne do ściągnięcia niesprawnego pojazdu do pobliskiego warsztatu. Często bez lawety czy dźwigu się nie obejdzie, zwłaszcza, kiedy samochód jest mocno uszkodzony lub leży w rowie. Na szczęście wiele punktów zajmujących się holowaniem uszkodzonych czy niesprawnych samochodów działa całodobowo, więc nie musimy martwić się, że przyjdzie nam spędzić noc w przydrożnym rowie.

Dzwoniąc po pomoc drogową musimy się liczyć nie tylko z kosztami, jakie przyjdzie nam ponieść, ale i z kilkoma pytaniami, które zada nam operator. Dlatego warto ułożyć sobie w głowie kilka informacji, żeby jak najlepiej przedstawić sytuacje na drodze. Dzwoniąc po pomoc koniecznie trzeba przekazać informacje na temat tego gdzie się znajdujemy, a także, w jakim stanie jest samochód – pomoże to dobrać potrzebny sprzęt, który zostanie wysłany, aby ratować nas z opresji, a ten będzie się różnił w zależności od sytuacji – auto mogło dachować lub wylądować na drzewie, a to już wymaga użycia cięższego sprzętu np. lawety z dźwigiem.