Dźwigi, żurawie, podnośniki, wózki jezdniowe – urządzenia te wykorzystywane są na szeroką skalę w wielu gałęziach przemysłu i nie tylko. Ich rosnące możliwości i odpowiadające im zwiększone zapotrzebowanie sprawiają, że coraz łatwiej możemy taki specjalistyczny sprzęt wynająć choćby do prac wokół naszego domu. Czym charakteryzują się poszczególne maszyny i gdzie możemy je wykorzystać?

Żurawie wieżowe i samojezdne

Żuraw pionowy to najwydajniejsze urządzenie, jeśli chodzi transport bliski i pionowy. Każdy z nas na pewno widział te charakterystyczne konstrukcje na placu budowy wieżowców czy innych wysokich obiektów. Choć użyteczny, nie jest on pozbawiony wad. Żuraw pionowy charakteryzuje się przede wszystkim małą mobilnością, długą procedurą odbiorczą oraz wysokimi kosztami montażu. Ponadto niekiedy przepisy UDT zabraniają jego użycia – na przykład w pobliżu linii energetycznych.

Rozwiązaniem, które pozwala zniwelować te mankamenty, jest maszyna skonstruowana przez firmę Springerings. Zaproponowany przez nią mobilny żuraw wieżowy stanowi optymalne połączenie atutów dźwigów samojezdnych oraz żurawi wieżowych. Jego montaż zajmuje jedynie około 20 minut, a do tego urządzenie obsługuje jeden operator.

Mobilny żuraw wieżowy wykorzystywany jest w początkowych etapach budowy obiektów takich jak osiedla mieszkaniowe, hale oraz inne budowle przemysłowe. Ze względu na swoje wąskie zastosowanie często wykorzystywany jest w ramach usług dźwigowych, czyli wynajmu maszyn budowlanych wraz z operatorem. Firmy prowadzące taką działalność, w tym firma, którą prowadzi w Warszawie Jerzy Szczurowski, oferuje swoim klientom różnego rodzaju urządzenia dźwigowe, które z łatwością możemy dopasować do konkretnej pracy tak, by zapewnić maksymalną wydajność.

Innym rodzajem żurawia, który znajduje zastosowanie w różnego rodzaju pracach, jest żuraw samojezdny, znany również jako dźwig samojezdny. Jego zastosowanie obejmuje przede wszystkim przeprowadzanie prac przeładunkowych oraz montażowych:

  • układanie płyt warstwowych;
  • wymianę urządzeń chłodniczych;
  • montaż żurawi wieżowych;
  • montaż konstrukcji stalowych;
  • rozładunek oraz załadunek obiektów ponadgabarytowych;
  • rozładunek separatorów.

Lista ta nie wyczerpuje w pełni możliwości żurawi samojezdnych, które wykorzystywać możemy do rozmaitych prac na wysokościach. W tym celu jednak często wykorzystywane są podnośniki koszowe przystosowane do podnoszenia osób na określoną wysokość, gdzie mogą one pracować bezpiecznie na przykład przy konserwacji rynien i balustrad lub montażu reklam.

Hydrauliczny dźwig samochodowy

To pojazd ciężarowy wyposażony w żuraw przeładunkowy. Znajduje zastosowanie przede wszystkim w przewozie dużych ładunków, takich jak maszyny, kontenery czy materiały budowlane. Transport HDS korzysta z możliwości samodzielnego załadunku i rozładunku pojazdu – ładunek przechowywany jest bowiem w części ciężarowej samochodu, gdzie zamontowany jest żuraw.

Proste prace przeładunkowe – montaż reklam i banerów, wprowadzanie maszyn czy transport kontenerów – również mogą być przeprowadzane z wykorzystaniem hydrauliczne dźwigu samochodowego.