Problemy ze skrzynią biegów – na jakie objawy zwrócić uwagę?

Materiał partnera
2019-07-09
Naprawa skrzyni biegów

Skrzynia biegów to niewątpliwie element pojazdu, który spełnia bardzo istotną funkcję i dodatkowo narażony jest na wiele obciążeń w trakcie eksploatacji. Niekiedy pojawiające się objawy wskazują na nieprawidłowe działanie przekładni, co zauważalne jest zarówno w przypadku skrzyń manualnych, jak i automatycznych. Jakie dokładnie problemy z działaniem skrzyni biegów można najczęściej zauważyć w autach?

Niepokojące odgłosy

Tak jak w przypadku uszkodzeń innych podzespołów, nieprawidłowa praca skrzyni biegów może objawiać się poprzez charakterystyczne, niepokojące odgłosy pojawiające się przy korzystaniu z przekładni. Zgrzytanie czy specyficzne puknięcia, które towarzyszą zmianom biegów w skrzyni manualnej to jeden z najczęstszych objawów wskazujących na konieczność przeprowadzenia fachowej naprawy. Warto w takiej sytuacji wybrać bezpośrednio warsztat zajmujący się wyłącznie skrzyniami biegów w samochodach, który będzie w stanie szybko zdiagnozować usterkę, a następnie przystąpi do jej wyeliminowania.

W taki właśnie sposób działa warsztat Bulsa, w którym możliwa jest naprawa zarówno przekładni manualnych, jak i automatycznych. W przypadku tych pierwszych warto również wspomnieć o luzach wyczuwalnych przy użytkowaniu drążka zmiany biegów. Taki problem można z powodzeniem zdiagnozować nie tylko w trakcie jazdy, ale też na postoju. W przypadku pojawienia się takiego objawu nie warto bagatelizować sytuacji – najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze specjalistycznego warsztatu. Kiedy jeszcze należy się do niego skierować?

Problemy z automatyczną przekładnią

Coraz popularniejsze w samochodach osobowych stają się skrzynie automatyczne. Takie przekładnie zapewniają spory komfort podczas jazdy, a dodatkowo optymalnie dostosowują przełożenia do stylu jazdy kierowcy i panujących warunków, co przekłada się na lepsze warunki pracy silnika. Nierzadko jednak również i one ulegają awariom. Naprawa automatycznej skrzyni biegów to w większości przypadków spory wydatek, dlatego warto regularnie kontrolować jej stan.

Jeżeli zmiana biegów nie jest płynna, towarzyszy jej szarpnięcie lub cały proces trwa zbyt długo, to warto udać się do specjalistycznego warsztatu zajmującego się także automatycznymi przekładniami. Nierzadko problemem jest brak wstecznego biegu czy biegów wysokich, które również wskazują na usterkę skrzyni. W przypadku obu przekładni warto przemyśleć regularną wymianę oleju w skrzyni biegów – taką usługę oferują jednak wyłącznie wyspecjalizowane warsztaty, które dodatkowo udzielą niezbędnych informacji na temat tego typu działań serwisowych.