Czysta i zadbana tapicerka samochodowa to nie tylko estetyka, ale również komfort jazdy, a także dłuższa żywotność materiałów. Właściwe czyszczenie tapicerki samochodowej pozwala na utrzymanie jej w doskonałym stanie, a tym samym zabezpieczenie przed uszkodzeniami i nieprzyjemnymi zapachami. O profesjonalnym czyszczeniu tapicerki opowiada specjalista z MobiKlin Mateusza Fokczyńskiego.

Jak często czyścić tapicerkę samochodową

Częstotliwość, z jaką powinno wykonywać się czyszczenie tapicerki samochodowej, zależy od wielu czynników, takich jak intensywność użytkowania pojazdu, rodzaj materiału czy indywidualne preferencje właściciela. Zasadniczo jednak warto przeprowadzać gruntowne czyszczenie co najmniej raz w roku. Dla osób, które często podróżują z dziećmi lub zwierzętami, korzystają z auta jako miejsca do spożywania posiłków czy palą papierosy w środku, częstotliwość czyszczenia może być większa.

Metody czyszczenia tapicerki samochodowej

Istnieje kilka metod czyszczenia tapicerki samochodowej, które można zastosować w zależności od potrzeb, rodzaju zabrudzeń oraz materiałów. Do najpopularniejszych należą czyszczenie na sucho, na mokro oraz z użyciem parownicy.

  • Czyszczenie na sucho polega na odkurzaniu tapicerki samochodowej za pomocą odkurzacza przemysłowego lub domowego z odpowiednią końcówką do tapicerki. Jest to podstawowa metoda, która pozwala usunąć kurz, sierść zwierząt czy okruchy jedzenia. Czyszczenie na sucho jest szczególnie polecane dla tapicerki skórzanej, która nie toleruje nadmiaru wilgoci.

  • Czyszczenie na mokro to metoda, która pozwala usunąć większość zabrudzeń z tapicerki samochodowej. Polega ona na użyciu specjalistycznych środków czyszczących oraz maszyn do ekstrakcji, które rozpuszczają brud i jednocześnie usuwają go za pomocą ssącego podciśnienia. Czyszczenie na mokro jest szczególnie polecane dla tapicerki materiałowej, która łatwo wchłania różnego rodzaju płyny i zabrudzenia.

  • Czyszczenie parowe to nowoczesna metoda czyszczenia tapicerki samochodowej, która polega na użyciu parownicy. Para wodna o wysokiej temperaturze skutecznie usuwa zabrudzenia, bakterie oraz roztocza, jednocześnie nie przemaczając materiału. Czyszczenie parowe jest bezpieczne dla większości tapicerek, zarówno skórzanych, jak i materiałowych.

Usuwanie plam i przykrych zapachów

Plamy oraz przykre zapachy są częstymi problemami związanymi z tapicerką samochodową. W przypadku plam warto jak najszybciej zareagować, stosując odpowiednie środki do usuwania plam dedykowane dla danego rodzaju materiału. Aby nie zniszczyć tapicerki nieumiejętnym stosowaniem chemii czyszczącej, warto skorzystać z usług mobilnego prania tapicerek oferowanego przez MobiKlin Mateusza Fokczyńskiego. Przykre zapachy można neutralizować za pomocą specjalistycznych odświeżaczy powietrza oraz środków do czyszczenia tapicerki o właściwościach dezodorujących.