Mogą się zdarzyć nieprzewidziane sytuacje, które zmuszą nas do skorzystania z tak zwanego transportu sanitarnego. Na przykład będąc za granicą zachorujemy lub doznamy urazu, przez który niemożliwy będzie samodzielny dojazd do placówki medycznej. W takich sytuacjach warto skorzystać z usług firm oferujących transport medyczny. Zobacz, na jakiej zasadzie działają takie firmy i co warto o nich wiedzieć.

Czym jest transport medyczny?

Transport medyczny, nazywany również sanitarnym lub transportem chorych, to usługa skierowana do osób, których stan zdrowia uniemożliwia transport innymi środkami lokomocji, np. osób niepełnosprawnych, obłożnie chorych, poszkodowanych w wypadkach. Potrzebujący jest przewożony karetką wyposażoną w odpowiedni sprzęt, a nad przewozem czuwa wykwalifikowany personel medyczny. Nie jest to usługa pogotowia ratunkowego wzywanego w sytuacji zagrożenia życia.

Transport sanitarny bezpłatny

Tego typu transport może mieć charakter bezpłatny i płatny. Transport bezpłatny przysługuje wtedy, gdy zleci go lekarz mający umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia m.in. w poniższych sytuacjach:

  • należy podjąć natychmiastowe leczenie w innej placówce medycznej,

  • należy zachować ciągłość leczenia,

  • nastąpiły dysfunkcje narządu ruchu, które uniemożliwiają samodzielny transport do placówki medycznej.

Transport medyczny współfinansowany

Transport sanitarny może być również dofinansowany w 40%. Ma to miejsce w sytuacji, gdy stan zdrowia pacjenta pozwala na samodzielne poruszanie się, lecz przy korzystaniu ze środków transportu wymaga pomocy innej osoby lub medycznego środka transportu.

Podczas transportu dziecka lub osoby niepełnosprawnej może im towarzyszyć rodzic lub opiekun, jeśli tylko warunki na to pozwalają. Warto wiedzieć, że lekarz na wystawianym zleceniu może umieścić informację o konieczności zapewniania dziecku opieki.

Transport medyczny na terenie Polski i całej Europy

Potrzebujesz firmy, która oferuje transport sanitarny? Skorzystaj z usług Supramed-Trans Jan Jacek Miśta. Siedziba firmy mieści się w Kielcach, chociaż usługi są świadczone na terenie Polski i całej Europy. Supramed-Trans dysponuje karetkami wyposażonymi w nowoczesny sprzęt najwyższej jakości, a podczas transportu osoby potrzebujące mogą liczyć na wsparcie wykształconego i doświadczonego personelu medycznego. Atutami firmy są doświadczenie, rzetelność, terminowość i indywidualne podejście do każdego klienta. Oferta firmy obejmuje m.in.: transport osób niepełnosprawnych, transport chorych, zabezpieczenie medyczne imprez.